Victorie importantă în deplasare, la final de an, pentru echipa lui Vlad Moldoveanu

Vlad Moldoveanu a terminat anul 2019 cu o victorie în deplasare. Echipa compatriotului nostru, Ifaistos Limnou a triumfat pe terenul lui Peristeri, scor 79-75.

A fost o partidă echilibrată, cu mai multe schimbări de situație, atât în ceea ce privește numărul de puncte cât și oscilația la conducere. Primele zece minute au consemnat numeroase realizări pe tabela de marcaj, scorul la prima pauză fiind de 25-24 pentru Ifaistos. Sfertul al 2-lea a fost mai sărac în reușite, iar Peristeri a intrat în avantaj la vestiare, scor 40-38.

Secvența a 3-a a fost controlată de Ifaistos. Echipa lui Vlad a preluat conducerea și s-a apărat exemplar, desprinzându0se la două posesii, scor 60-55, cu zece minute înainte de final. Ifaistos a marcat primele zece puncte dins fertul decisiv pentru a se desprinde la 15 lungimi și a controlat finalul marcând liberele de care a beneficiat.

Vlad Moldoveanu a bifat 15 minute de joc, perioadă în care a totalizat 5 puncte, având 2/3 la aruncări. El a adăugat 2 recuperări și o intercepție pentru 4 la eficiență.

În urma acestui rezultat ambele echipe au 8-5 la general, însă Ifaistos este avantajată de victoria obținută în confruntarea directă. Așadar, la jumătatea sezonului regulat, echipa lui Vlad Moldoveanu se situează pe locul al 4-lea, fiind devansată de Panathinaikos Atena, Promitheas Patras și AEK Atena.

În schimb, UCAM Murcia a încheiat anul 2019 cu o nouă înfrângere. Această formație a cedat pe teren propriu cu Bilbao Basket, scor 56-57. În cadrul acestei partide Emanuel Cățe nu a fost utilizat deloc.