Steaua București învinge pe Dinamo Știința București în prima manșă din sferturile de finală ale Cupei României

Steaua București a învins Dinamo Știința București în prima manșă din sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin – ediția 2019/20. La capătul unei partide echilibrate, ce a cuprins șapte schimbări la conducere, formația roș-albastră a învins cu scorul de 83-78.

Dinamo Știința a început meciul mai bine, desprinzându-se la 7-1 în minutul 2, respectiv 9-3 în minutul 3. Strahinja Jovanovic a fost foarte activ în ofensiva Stelei la începutul partidei și a strâns la 9-8, având șase puncte marcate în primele patru minute de joc. Croatul Karlo Vragovic a adus formația gazdă în avantaj la jumătatea primei secvențe, după care Will Davis a dublat avantajul militarilor. Javon Masters, Ousmane Barro și Armin Cane au replicat, Dinamo reușind un parțial de 9-3 în finalul secvenței. Astfel, oaspeții conduceau cu scorul de 22-18 la prima pauză.

Will Davis a restabilit egalitatea la 24 în minutul 12 al partidei. Un minut mai târziu Ronnie Harrell i-a adus la conducere pe amfitrioni, iar Keith Clanton a dublat avantajul Stelei, completând un parțial de 9-0. Replica a venit de la Mladen Jeremic, Armin Cane și Javon Masters, fiecare cu câte un coș de trei puncte pentru un parțial de 14-0 în favoarea oaspeților, care au revenit în avantaj, desprinzându-se la zece lungimi. Strahinja Jovanovic a oprit seria negativă a roș-albaștrilor cu o reușită pe contraatac. Dinamo Știința a continuat să joace mai bine în această perioadă de joc și a intrat în avantaj la vestiare, scor 48-42.

Repriza secundă a demarat în aceeași notă precum s-a încheiat prima. Mladen Jeremic a găsit ținta de la distanță, iar procentajul oaspeților a urcat la 50% la aruncările de trei puncte. Avantajul elevilor lui Tudor Costescu a urcat la 11 lungimi, dar militarii au replicat prin Karlo Vragovic. Oaspeții au fost sancționați cu greșeală tehnică la bancă. Steaua a reușit un parțial de 7-0 cu care a strâns la două posesii, însă Tony Gugino a punctat cu o acțiune individuală. Chiar și așa, Dinamo Știința a întâmpinat dificultăți împotriva defensivei de tip zonă implementată de Cătălin Burlacu la Steaua. Ronnie Harrell a punctat de pe semicerc pe contraatac pentru a aduce formația gazdă la un singur punct în spate, scor 62-61.

Același Vragovic a completat revirimentul Stelei cu o triplă marcată în cel de-al 2-lea minut din sfertul 4. Apoi, Harrell a fost trimis la linia de pedeapsă, iar gazdele s-au desprins la două posesii. Clanton a dat o mână de ajutor în defensivă, cu două capace și o intercepție. Gugino a înscris primul coș din acțiune al oaspeților la jumătatea acestei secvențe, moment în care Burlacu a cerut timp de odihnă. După reluare, Marcu Badiu a punctat pe contraatac, iar Dinamo Știința a strâns la un singur punct. Jovanvic a irosit două posesii succesive pentru militari, iar Gugino a reușit un coș cu fault pentru a readuce pe oaspeți în avantaj. Vragovic a egalat la 70 de la linia de pedeapsă, după care a readus pe Steaua la conducere tot cu libere. Dinamo a rămas fără Masters, descalificat pentru cinci greșeli personale și a continuat cu doi români U23 în teren – Badiu și Andrei. Strahinja Jovanovic a ieșit la rampă în finalul partidei, marcând cinci puncte pentru militari.

Strahinja Jovanovic a totalizat 21 puncte, 4 pase decisive, Karlo Vragovic a înscris 20 puncte, Ronnie Harrell a izbutit 16 puncte, 4 recuperări, iar Keith Clanton a bifat 10 puncte, 13 recuperări, 4 capace pentru Steaua București. În replică, Tony Gugino a totalizat 17 puncte, 11 recuperări, Mladen Jeremic, Ousmane Barro și Javon Masters au avut câte 13 puncte, iar Armin Cane a terminat cu 11 puncte penntru Dinamo Știința.

Steaua București a evoluat și de această dată fără Andrei Mandache. Dinamo Știința București a jucat fără Andreja Milutinovic.