Steaua învinge Voluntari după un meci cu schimbări majore de situație

Steaua București a învins CSO Voluntari, scor 92-87, în manșa inaugurală a turului al 2-lea din Cupa României la baschet masculin – ediția 2019/20. Partida s-a desfășurat miercuri (27.11) la București.

Partida a demarat favorabil ilfovenilor. Aceștia au construit un avantaj maxim de 14 puncte, scor 22-8, în minutul 7, militarii nu au cedat. Voluntari conducea cu scorul de 26-17 la capătul primului act, însă Steaua a revenit spectaculos în secvența a 2-a. Un parțial de 11-0, târziu în sfertul 2, a adus definitiv echipa gazdă în avantaj. Elevii lui Cătălin Burlacu au marcat 30 puncte în această perioadă trecând la conducere, scor 47-46, după 20 minute de joc.

Repriza secundă a început excelent pentru roș-albaștri, aceștia continuând să marcheze cu regularitate, similar celor consemnate în sfertul 2. Scorul la intrarea în sfertul decisiv era de 74-65, după ce la un moment dat diferența a urcat la un maxim de 18 puncte. Voluntari a reacționat și s-a apropiat la două posesii cu cinci minute înainte de final. Acest ecart s-a menținut constant până la final.

Radosav Spasojevic a totalizat 18 puncte, 9 recuperări, Ronnie Harrell a adăugat 15 puncte, 6 recuperări, alți patru jucători având cel puțin zece puncte pentru învingători. Keith Clanton a reușit un nou double-double cu 12 puncte, 10 recuperări, la care a adăugat 5 pase decisive.

În replică, Dejan Borovnjak a totalizat 28 puncte, 5 recuperări, iar Goran Martinic a adăugat 22 puncte pentru CSO Voluntari.

Returul are loc miercuri (04.12), la Voluntari. Învingătoarea avansează în sferturile de finală ale competiției.