Focșani și Mediaș obțin victorii pe teren propriu în turul al 2-lea din Cupa României

CSM Focșani și CSM Mediaș au reușit surprize în prima manșă din turul al 2-lea al Cupei României la baschet masculin – ediția 2019/20. Acestea au învins echipe din prima grupă valorică a Ligii Naționale de baschet masculin.

În primul meci al zilei, CSM Focșani a depășit pe BCM U FC Argeș Pitești, scor 88-84. Partida a fost controlată de elevii lui Mihai Petruț, cu mici excepții în primul și ultimul sfert. Echipa gazdă a avut inițiativa aproape în permanență pe tabela de marcaj și a obținut un succes de moral, respectiv un avantaj de patru puncte în perspectiva manșei a 2-a.

Donovan Smith a totalizat 31 puncte, 12 recuperări și 3 capace, Akim Mitchell a adăugat 25 puncte, 5 recuperări și 4 intercepții, iar Cameron Cornelius a terminat cu 13 puncte pentru învingători. Cătălin Petrișor a avut opt pase decisive pentru formația din Focșani. În replică, Bozhidar Avramov a totalizat 22 puncte, Justas Tamulis a adăugat 21 puncte, iar Devin Searcy a contabilizat 18 puncte pentru BCM U FC Argeș Pitești.

CSM Mediaș a repurtat un succes în fața lui Dinamo Știința București. Rezultatul final a fost de 84-79. Oaspeții au condus o singură dată, după care ardelenii au trecut la conducere și nu au mai cedat-o. Dinamo a rămas în urmă la un maxim de 12 puncte, însă a revenit și egalat situația la 79 în penultimul minut de joc. Jonathan Barnes a marcat apoi trei puncte pentru gazde, acestea menținându-se în avantaj până la final, Titus Nicoară stabilind scorul final.

Jacob Gibson a totalizat 23 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, Titus Nicoară a izbutit 18 puncte, 13 recuperări și 4 pase decisive, iar Nikola Siladji a adăugat 16 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive pentru Mediaș. În replică, Javon Masters a totalizat 24 puncte, 6 recuperări, iar Ousmane Barro și Andreja Milutinovic au avut câte 13 puncte pentru bucureșteni.

SCM Timișoara a obținut un succes sinonim cu calificarea în faza următoare. Elevii lui Dragan Petricevic s-au impus la Galați, scor 94-76. Jocul a fost controlat de bănățeni, aceștia desprinzându-se constant pe tot parcursul jocului.

Amaury Gorgemans a totalizat 22 puncte, Adam Mirkovic a adăugat 18 puncte, 7 recuperări, alți trei jucători ai Timișoarei depășind borna zece la puncte marcate. În replică, Mihajlo Bogdanovic a totalizat 16 puncte, Milos Krivokapic a adăugat 15 puncte, 6 pase decisive, iar Vlad Negoițescu a terminat cu 11 puncte, 11 recuperări și 4 capace pentru gălățeni.

Returul se dispută pe 4 decembrie anul curent. Învingătoarele avansează în sferturile de finală ale Cupei României.