Atlanta și New Orleans avansează în playoff-ul NBA 2022 după victorii în deplasare

Atlanta Hawks și New Orleans Pelicans au obținut victorii în deplasare, în transmisiune directă pe Orange Sport și s-au calificat în playoff-ul NBA 2022. Ambele au învins în cursul serii de vineri (15.04) în ultimele jocuri ale turneului play-in.

În pofida faptului că l-a pierdut pe Clint Capela – accidentat pe parcursul primei reprize – Atlanta a revenit de la un deficit de 14 puncte și a învins pe terenul lui Cleveland Cavaliers, scor 107-101. La jumătatea partidei echipei din Ohio conducea cu scorul de 61-51, însă oaspeții au anulat deficitul pe parcursul secvenței a 3-a.

Trae Young a marcat 32 puncte în repriza secundă și a terminat cu 38 puncte, 9 pase decisive în acest meci. Bogdan Bogdanovic a adăugat 19 puncte, 5 recuperări și 3 intercepții, venind de pe bancă. În replică, Lauri Markkanen a reușit 26 puncte, 8 recuperări, iar Darius Garland a adăugat 21 puncte, 9 pase decisive și 3 intercepții.

New Orleans Pelicans au realizat un parțial de 31-17 în sfertul 4 și au învins pe terenul lui Los Angeles Clippers, scor 105-101. Formația din Louisiana s-a desprins la 56-46 după 24 minute de joc, însă californienii au realizat un parțial de 38-18 în secvența a 3-a, înaintea forcingului de final al echipei vizitatoare.

Brandon Ingram a reușit 30 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, iar CJ McCollum a adăugat 19 puncte pentru învingători. Amintim că New Orleans a fost lipsită întreg sezonul de Zion Williamson, dar a obținut calificarea în playoff-ul NBA 2022. De cealaltă parte, Marcus Morris a reușit 27 puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive, iar Reggie Jackson a adăugat 27 puncte, 8 pase decisive și 7 recuperări pentru Clippers. Californienii au fost lipsiți întreg sezonul de Kawhi Leonard, iar Paul George a absentat la acest meci după ce a fost diagnosticat cu COVID-19.

Astfel, Hawks și Pelicans vor fi cap de serie numărul 8 în cele două conferințe și se duelează cu prima clasată la încheierea sezonului regulat în Est, respectiv Vest. Iată confruntările din primul tur:

EST

• Miami Heat (1) vs Atlanta Hawks (8)
  • Boston Celtics (2) vs Brooklyn Nets (7)
  • Milwaukee Bucks (3) vs Chicago Bulls (6)
  • Philadelphia 76ers (4) vs Toronto Raptors (5)

VEST

• Phoenix Suns (1) vs New Orleans Pelicans (8)
  • Memphis Grizzlies (2) vs Minnesota Timberwolves (7)
  • Golden State Warriors (3) vs Denver Nuggets (6)
  • Dallas Mavericks (4) vs Utah Jazz (5)

Primele partide din playoff se desfășoară în cursul serii de sâmbătă (16.04). Iată programul zilei inaugurale:

• Dallas vs Utah – ora 20:00
  • Memphis vs Minnesota – ora 22:30, Orange Sport 3
  • Philadelphia vs Toronto – ora 01:00
  • Golden State vs Denver – ora 03:30