CSM Galați învinge din nou FC Argeș Pitești

FC Argeș Pitești a fost învinsă de CSM Galați pe teren propriu în ultimul meci al etapei a 29-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22. Rezultatul final a fost de 75-66.

Meciul a demarat sub semnul echilibrului, cele două protagoniste fiind la egalitate după zece minute de joc, scor 16-16. Sfertul al 2-lea a consemnat un parțial de 30-16 în favoarea oamenilor lui Florin Nini. Astfel, după 20 minute de joc scorul era de 46-32.

După pauză, echipa din Galați s-a desprins la 18 puncte, un nou maxim înregistrat pe tabela de marcaj. Argeșenii au reacționat și s-au apropiat amenințător pe tabela de marcaj spre finalul secvenței a 3-a, acesta încheindu-se cu scorul de 58-54 în favoarea vizitatorilor.

Elevii lui Tudor Costescu s-au apropiat la un singur punct în deschiderea secvenței decisive, dar gălățenii au reacționat și s-au desprins la nouă puncte cu cinci minute înainte de final. Formația din Pitești a depus toate eforturile pentru a anula deficitul, dar nu a reușit acest lucru până la epuizarea timpului de joc.

Kareem Brewton a totalizat 23 puncte, 5 intercepții, 4 pase decisive, Matt Milon a adăugat 13 puncte, iar Javon Masters a bifat 13 puncte, 4 pase decisive pentru CSM Galați. În replică, Mladen Jeremic a reușit 18 puncte, 4 pase decisive, alți patru jucători având câte zece pentru FC Argeș Pitești. De notat că Toarlyn Fitzpatrick a cules 19 recuperări (10 ofensive) și a administrat 5 capace.

Ilari Seppala și Nikola Jevtovic au absentat din angrenajul echipei gazdă.

Amintim că în acest sezon, CSM Galați a eliminat pe FC Argeș Pitești în primul tur al Cupei României, la capătul unei duble desfășurate în luna Septembrie 2021.

În urma acestui rezultat, FC Argeș a ajuns la 21-8 și ar putea coborî pe locul 4, dacă CSM CSU Oradea își câștigă toate meciurile până la încheierea sezonului regulat, cu mențiunea că bihorenii au două deplasări foarte dificile. În schimb, CSM Galați a ajuns la 7-22 și se situează pe locul 15.