Victorie la final de an pentru Alex Olah

Alex Olah a obținut victoria în ultimul meci din anul 2019. El a ajutat pe Leche Rio Breogan să obțină o victorie categorică asupra lui Ourense în etapa a 15-a din LEB Oro – ediția 2019/20. Rezultatul final a fost de 85-52.

Jocul a fost controlat de Breogan, însă Ourense a căzut în repriza secundă. La jumătatea confruntării tabela de marcaj indica scorul de 41-31. Au urmat parțiale de 20-9, respectiv 24-12 în favoarea gazdelor.

Titularizat la interior, Alex Olah a bifat 22 minute, perioadă în care a avut 3 puncte. El a terminat cu 1/5 la aruncările din acțiune și 1/2 la linia de pedeapsă. Compatriotul nostru a adăugat 5 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție și două capace pentru 10 la eficiență și 25 la +/-.

La încheierea anului 2019, Olah are medii statistice de 8.6 puncte, 4.2 recuperări, 1.3 capace, 0.7 pase decisive și 0.5 intercepții în aproape 22 minute pe partidă. El are procentaje de 60% la două puncte, 8% la trei puncte și 59% la linia de pedeapsă. În urma primelor 15 apariții în cel de-al 2-lea eșalon al Spaniei, Alex are un indice de 9.4 la eficiență.

Leche Rio Breogan a urcat pe locul 3, având 10-5 la general după acest meci. De notat că cele trei urmăritoare nu au jucat meciul din etapa a 15-a până la ora redactării acestui text.