Trevor John se alătură lui BC Athletic Constanța

Trevor John este noul jucător al lui BC Athletic Constanța. Originar din SUA, acesta se află la primul angajament în țara noastră.

Înalt de 1.90 metri, jucător de poziția 1-2, născut pe 20 noiembrie 1995, John a jucat în liga universitară pentru Cal Poly Mustangs între 2015 și 2018, respectiv Drexel Dragons în sezonul 2018/19. El a bifat 87 apariții în NCAA.

Pe parcursul ultimului sezon disputat în liga universitară a avut 32 meciuri, toate ca titular și a avut medii statistice de 11.9 puncte, 2.5 recuperări și 1.0 pase decisive în 32.5 minute pe meci. John a avut 42% la aruncările de două puncte, 41% la trei puncte și 94% la linia de pedeapsă.

Noul jucător al Constanței este un shooter pur. El a avut peste trei reușite de trei puncte pe partidă în ultimul sezon în baschetul universitar.

John a absolvit în 2019, iar anul trecut a jucat în NBA Summer League pentru Houston. El devine al 2-lea străin din lotul Constanței pentru sezonul 2020/21. Primul este Siler Schneider, legitimat încă de la mijlocul lunii mai.

Echipa de la malul mării a prelungit contractele pentru Cristian Mâinea, Christian Chițu, Adrian Trandafir, Victor Dudaș, Ștefan Gribinic, Sergiu Ursu și i-a legitimat în această vară pe Dani Mâinea (de la Steaua), Iulian Orbeanu (Voluntari), Mario Lazăr (Voluntari).