SCM U Craiova este singura echipă din Grupa valorică A ce nu evoluează la mijlocul acestei săptămâni

SCM Universitatea Craiova este singura echipă din prima grupă valorică a Ligii Naționale de baschet masculin ce nu are programat meci la mijlocul actualei săptămâni. Oltenii nu participă în cupele europene și sunt calificați direct în sferturile de finală ale Cupei României.

Formația antrenată de Aco Todorov a câștigat trei meciuri în turul primei faze a campionatului. Alb-albaștrii au pierdut ultimele trei partide disputate. Este vorba despre deplasările de la București (cu Dinamo Știința), respectiv Oradea și meciul de pe teren propriu cu Cluj.

Craiova nu participă în cupele europene, dar este calificată direct în sferturile de finală ale Cupei României ca urmare a sistemului competițional adoptat pentru această competiție. Oltenii se numără între semifinalistele precedentei ediții de campionat, acesta fiind motivul pentru care sunt înscriși direct în sferturile de finală ale cupei.

Celelalte trei echipe calificate direct în sferturi sunt BC CSU Sibiu, CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca. Aceste formații au programate meciuri în FIBA Europe Cup la mijlocul acestei săptămâni.

În schimb, SCM Timișoara, BCM U FC Argeș Pitești, Steaua București și Dinamo Știința București accesează Cupa României din turul al 2-lea. Prima manșă în această fază are loc miercuri (27.11).

Foto: Universitatea Craiova Baschet Fans (Facebook)