SCM Timișoara și Dinamo Știința București se califică în sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin – ediția 2019/20

Dinamo Știința București și SCM Timișoara s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin – ediția 2019/20. Ambele au obținut victorii în manșa a 2-a din turul al 2-lea, în cursul serii de miercuri (04.12).

Dinamo Știința București vs CSM Mediaș, scor 105-76

Învinsă în prima manșă, Dinamo Știința a reușit o primă repriză de excepție din punct de vedere ofensiv în manșa a 2-a a dublei cu CSM Mediaș. Formația antrenată de Tudor Costescu a înscris 56 puncte în primele 20 minute pentru a anula deficitul înregistrat în partida tur și a prelua controlul asupra situației la general. Bucureștenii aveau 76% la aruncările de două puncte în prima repriză, perioadă de timp în care Mediaș a avut o singură reușită de pe semicerc cu un procentaj de 10% la acest capitol.

Repriza secundă a demarat cu un parțial de 11-3 în favoarea gazdelor. Ecartul a continuat să urce și a trecut de 30 puncte. Amfitrionii au depășit borna 100 la capitolul puncte marcate în condițiile în care antrenorul acestei echipe a rotit jucătorii cu gândul la continuarea luptei de calificare în TOP 6. Formația gazdă a controlat jocul și implicit situația la general pentru a-și asigura o nouă prezență în sferturile de finală ale cupei.

Tony Gugino a totalizat 17 puncte, 4 recuperări, fiind la cea mai bună prestație stagională. Alți cinci jucători de la Dinamo Știința au marcat peste zece puncte îna cest meci. Titus Nicoară a replicat cu 18 puncte, 12 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții în 35 minute de joc efectiv.

În tur, CSM Mediaș s-a impus cu scorul de 84-79. Așadar, scorul general a fost de 184-160 în favoarea lui Dinamo Știința București.

SCM Timișoara vs CSM Galați, scor 92-85

SCM Timișoara nu a lăsat nicio speranță lui CSM Galați. Bănățenii au controlat manșa a 2-a după ce au repurtat un succes categoric în urmă cu o săptămână la malul Dunării. Troy Franklin a continuat să găsească ținta de la mare distanță, asistat de Sherwood Brown. Astfel, alb-violeții au marcat 52 puncte în prima repriză, pe parcursul căreia au construit un avantaj de 17 lungimi.

În finalul reprizei secunde echipa antrenată de Eugen Ilie a redus din deficit însă acest lucru nu a creat probleme gazdelor. Asta în pofida absenței lui Nikola Pesakovic, jucător accidentat în meciul de la Pitești, din etapa precedentă de campionat.

Sherwood Brown a totalizat 32 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, iar Troy Franklin a adăugat 25 puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări pentru SCM Timișoara. În replică, Jacoby Armstrong a adăugat 22 puncte, 4 recuperări pentru Galați.

Timișoara este singura formație ce a învins în deplasare în prima manșă. Leii din Banat au câștigat la Galați cu scorul de 94-76. Scorul general a fost de 187-161.

Joi (05.12), ora 18:30, are loc manșa a 2-a dintre CVO Voluntari și Steaua București. Meciul are loc în Ilfov, după ce în tur, militarii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 92-87.

Duminică (08.12), la ora 18:00, se dispută jocul revanșă între BCM U FC Argeș Pitești și CSM Focșani. Formația din Vrancea a câștigat prima manșă cu 88-84.

Învingătoarele se califică în sferturile de finală ale competiției. Aici sunt înscrise direct BC CSU Sibiu, CSM CSU Oradea, U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova. Luni (09.12) are loc tragerea la sorți a meciurilor din această fază a Cupei României la baschet masculin – ediția 2019/20.