România încheie calificările Women’s EuroBasket 2021 cu o înfrângere contra Italiei

Echipa națională de baschet feminin a României a fost învinsă de Italia, scor 66-81, în ultimul meci din calificările FIBA Women’s EuroBasket 2021. Partida s-a desfășurat sâmbătă (06.02), la Istanbul.

Compatrioatele noastre au avut o prestație mai bună decât cea din jocul cu Cehia, din urmă cu două zile. S-au consemnat 13 schimbări la conducere. Italia conducea cu 15-14 la prima pauză, respectiv cu 40-35 după 20 minute de joc efectiv. Ecartul a urcat în repriza secundă la un maxim de 20 puncte, după care România a redus puțin din deficit.

Gabriela Mărginean a totalizat 16 puncte, 6 recuperări și 2 intercepții, Ashley Walker a adăugat 14 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, iar Ioana Ghizilă a terminat cu 12 puncte pentru România. În replică, Francesca Pan a totalizat 17 puncte, iar Nicole Romeo a adăugat 15 puncte, 5 pase decisive pentru Italia.

România încheie participarea în această campanie cu o victorie și cinci înfrângeri, pe ultimul loc în Grupa D. Italia a terminat cu 5-1 la general pe locul al 2-lea. Grupa a fost câștigată de Cehia, formație ce a avut tot 5-1 la general. Atât Italia, cât și Cehia au avansat la turneul final. În fine, Danemarca s-a clasat pe locul 3 cu 1-5 și a beneficiat de avantajul rezultatelor directe cu Acvilele.