România a fost învinsă de Ungaria la Campionatul European U16 Masculin Divizia B – ediția 2022

România a fost depășită de Ungaria la Campionatul European U16 Masculin Divizia B – ediția 2022, organizat la Sofia (Bulgaria). Tricolorii au fost depășiți de Ungaria, scor 56-74.

Partida a fost decisă în repriza secundă, atunci când maghiarii au realizat un parțial de 42-22. Prima jumătate a fost echilibrată, cele două echipe împărțindu-și momentele de superioritate. România conducea la limită, scor 34-32, după 20 minute de joc.

Șerban Horga a reușit 12 puncte, iar Denis Bădălău a adăugat 9 puncte, 6 recuperări pentru echipa României. Nu mai puțin de 11 din cei 12 jucători ai tricolorilor au punctat în această partidă. În replică, Buglyo Barna a reușit 19 puncte, 8 recuperări, iar Zsigmond Gyurk a adăugat 13 puncte, 8 recuperări pentru maghiari.

Sâmbătă (20.08), România se duelează cu Cehia, într-un meci contând pentru locurile 15-16. Jocul demarează la ora 16:00, fiind transmis în direct pe canalul YouTube FIBA – The Basketball Channel.