Olympiacos Pireu completează careul de ași al Euroligii

Olympiacos Pireu este cea de-a 4-a echipă calificată în Final Four-ul Euroligii masculine 2022. Grecii au învins AS Monaco, scor 94-88, în partida decisivă a sferturilor de finală.

Grecii au recuperat un deficit important în partea a 2-a a jocului. Monegascii s-au desprins la un maxim de 11 puncte și s-au aflat în avantaj pentru mai bine de 30 minute de joc.

Olympiacos a restabilit egalitatea la 75 cu opt minute înainte de final. Au urmat câteva succesiuni la conducere, însă un parțial de 9-2 a adus definitiv la conducere formația gazdă. Tripla lui Tyler Dorsey, consemnată în penultimul minut al partidei, a stabilit rezultatul final.

Shaquille McKissic a totalizat 18 puncte, Thomas Walkup a adăugat 17 puncte, Tyler Dorsey a încheiat cu 16 puncte, iar Kostas Sloukas a avut 15 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive pentru învingători. De cealaltă parte, Mike James a reușit 24 puncte, 10 pase decisive pentru Monaco.

Scorul general a fost de 3-2 în favoarea lui Olympiacos Pireu. Grecii revin în F4-ul competiției de top din Europa după cinci ani.

În semifinale, Olympiacos Pireu se confruntă cu Anadolu Efes Istanbul. În schimb, FC Barcelona se duelează cu rivala, Real Madrid. Final Four-ul are loc la Belgrad, în Stark Arena, între 19-21 Mai anul curent.