Joventut Badalona forțează decisivul în seria cu FC Barcelona

Joventut Badalona a furnizat surpriza Meciului 2 din sferturile de finală ale Ligii ACB – ediția 2020/21. Formația antrenată de către Carles Duran a învins finalista Euroligii masculine, FC Barcelona, cu scorul de 72-63.

Partida a demarat favorabil Badalonei, echipă ce s-a desprins la 23-13. În secvența a 2-a s-a consemnat un reviriment al Barcelonei. Astfel, după 20 minute de joc scorul era de 31-27. Repriza secundă a fost echilibrată, dar controlată de amfitrioni. Aceștia au câștigat sfertul 3 cu 18-17, respectiv sfertul 4 cu 23-19.

Ambele protagoniste au terminat cu 46% la aruncările din acțiune. Barcelona a ratat 11 aruncări libere, având puțin peste 50% la acest procedeu. Oaspeții au câștigat lupta la recuperare, culegând 14 mingi la panoul advers, dar acest efort a fost insuficient.

Ferran Bassas a totalizat 20 puncte, Pau Ribas a adăugat 12 puncte, iar Nenad Dimitrijevic a terminat cu 10 puncte pentru învingători. În replică, Cory Higgins a reușit 13 puncte, 5 pase decisive, Leandro Bolmaro a adăugat 12 puncte, 6 recuperări, iar Nikola Mirotic și Brandon Davies au avut câte 11 puncte, primul cu 7, iar cel din urmă cu 8 recuperări acontate.

Barcelona a fost lipsită în acest meci de Nick Calathes și Pierre Oriola.

Scorul general a devenit 1-1. Meciul 3, decisiv, se dispută sâmbătă (05.06), la Barcelona.

Valencia Basket și TD Systems Baskonia sunt la egalitate, 1-1, iar meciul decisiv se dispută vineri (04.06), în La Fonteta.

În schimb, Real Madrid și Lenovo Tenerife s-au calificat în semifinale.