Isaiah Philmore: „Sibiul ca oraș, fani și organizație a fost exact ceea ce mi-am dorit”

Isaiah Philmore este un jucător American-German de baschet. El s-a alăturat lui BC CSU Sibiu, din Liga Națională de baschet masculin a României în vara anului 2018 și a petrecut aproape două sezoane sub comanda lui Dan Fleșeriu.

În vârstă de 30 ani, înalt de 2.03 metri, Zey evoluează la poziția 4. De-a lungul perioadei petrecute la Sibiu, Philmore a jucat și la poziția 3, cu precădere în sezonul 2019/20.

Născut în El Paso, Texas, Isaiah a copilărit în Germania, însă la un moment dat s-a întors în SUA, acolo unde și-a finalizat studiile și a jucat baschet pentru universitățile Towson și Xavier. Cariera profesionistă a lui Philmore a demarat în anul 2014, în Germania, unde a petrecut patru ani.

L-am contactat pe Philmore și am discutat cu el despre parcursul său în lumea baschetului.

Câți ani ai avut când ai început să joci baschet?

Aveam 14 sau 15 ani când am început să joc baschet la modul serios.

Cine te-a îndrumat să alegi baschetul? Ai încercat și alte sporturi?

Am început să joc baschet pentru că am crescut foarte mult în înălțime într-o vară și mi-am pierdut coordonarea pentru fotbal (soccer). Am jucat baseball, fotbal american, tenis și soccer.

Ți-ai petrecut copilăria în Germania? Când te-ai întors în SUA?

M-am născut în SUA, dar am crescut în Germania. Am trăit acolo până la 8 ani, apoi m-am întors în America.

Când a devenit evident că vei juca baschet la nivel profesionist?

Din momentul în care am ajus să joc baschet în colegiu știam că voi fi jucător profesionist. Nu știam însă la ce nivel voi putea să o fac.

Ai jucat patru ani în Germania după facultate, pentru patru echipe diferite. Unde te-ai bucurat cel mai mult de baschet? Cum a fost să joci în EuroCup?

Mi-a plăcut să joc la Tübingen, a fost locul meu preferat, unde m-am bucurat cel mai mult de baschet. Acolo am jucat cu Barry Stewart și Jared Jordan. Eurocup a fost o competiție grozavă și am avut oportunitatea să călătoresc și să vizitez diferite orașe.

Cum ai ajuns în contact cu CSU Sibiu? Care a fost prima ta reacție referitor la oferta de a veni și juca în România?

Agentul meu m-a pus în contact cu Ionuț (Georgescu). Nu eram foarte sigur că vreau să merg în România, dar după ce am vorbit cu Ionuț știam că Sibiu va fi un loc foarte bun pentru mine.

Care este părerea ta despre această țară acum, după aproape doi ani aici?

Mi-a plăcut să fiu în România, era aproape ca și în Germania. Mai ales că oamenii vorbeau limba germană la Sibiu.

Ce părere aveți despre Liga Națională din România?

Mi-a plăcut mult liga. Este o competiție mai puternică decât își imaginează cei care nu o cunosc.

Ai câștigat Cupa României în sezonul trecut. Descrie sentimentul pe care l-ai trăit când ai ridicat trofeul.

Nu pot descrie cu adevărat modul în care m-am simțit. Pot doar să spun că am fost foarte fericit că în sfârșit am putut câștiga un trofeu.

În acest sezon ai jucat și în FIBA ​​Europe Cup. Cum ți-a plăcut această provocare?

FIBA Europe Cup ​​a fost atractivă pentru mine și mi-a plăcut că am jucat împotriva unor competitori valoriși. Mi-aș dori să avem un parcurs mai lung, să ne calificăm mai departe.

Care este părerea ta despre Sibiu ca oraș. Ce părere ai despre pasiunea pentru baschet pe care o au oamenii de acolo?

Sibiul ca oraș, fani și organizație a fost exact ceea ce mi-am dorit. Oamenii sunt drăguți și de mare ajutor. Sunt cei mai buni fani pe care i-am avut pentru pasiunea și dragostea pe care au arătat-o echipei. Mi-a plăcut foarte mult perioada petrecută la Sibiu. A fost foarte plăcut pentru mine.

Cine a fost cel mai bun coleg al tău la Sibiu?

Este foarte greu să răspund pentru că mi-au plăcut toți colegii de echipă și toți ne-am simțit foarte bine împreună. Am devenit o familie, cu un singur țel comun, iar acela a fost să câștigăm.

Cine este cel mai bun jucător pe care l-ai întâlnit vreodată pe terenul de baschet?

Ei bine, am întâlnit o mulțime de jucători foarte buni de-a lungul carierei mele. Când am avut oportunitatea să mă antrenez la Mamba Academy am întâlnit câțiva jucători din NBA. Când am jucat în Germania am întâlnit și câțiva jucători din Euroligă. Aș spune că cel mai bun jucător pe care l-am întâlnit pe teren este Jrue Holiday. Aș adăuga și faptul că este o persoană grozavă.

Ți-ar plăcea să te întorci în România ca jucător?

Mi-ar plăcea să revin în România pentru sezonul următor.

Cum faci față acestei situații de coronavirus?

Coronavirusul a adus o incertitudine în întreaga lume a sportului. Suntem cu toții în aceeași situație. Sper ca toți sunt în regulă și în siguranță.