Campioana NBA câștigă amicalul cu Houston Rockets. Westbrook a fost în teren pentru texani!

Vineri (24.07) s-au disputat trei meciuri de pregătire în bula NBA din Walt Disney Resort. Cele șase echipe care nu disputaseră niciun joc până la această oră au avut programat câte un meci în cursul acestei zile.

Principala veste a fost cea legată de Russell Westbrook. Fostul MVP al sezonului este recuperat după ce inițial fusese diagnosticat cu COVID-19. Russ a fost în teren și a reușit câteva acțiuni deosebite în partida pe care Houston Rockets au pierdut-o în compania lui Toronto Raptors.

Campioana NBA a reușit un parțial de 22-11 în sfertul 4 pentru a se impune, scor 94-83. Serge Ibaka a totalizat 18 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, James Harden a izbutit 24 puncte și 10 pase decisive în 25 minute de joc efectiv.

OKC Thunder au controlat jocul cu Boston Celtics, câștigând fiecare secvență și s-au impus cu scorul de 98-84. Antrenorii ambelor echipe, Billy Donovan și Brad Stevens, proveniți din baschetul universitar, și-au rotit jucătorii pe tot parcursul partidei.

Steven Adams și Shai Gilgeous-Alexander au reușit câte 17 puncte fiecare în contul învingătorilor. În replică, Enes Kanter a totalizat 11 puncte, 10 recuperări pentru Celtics.

Phildelphia 76ers au depășit Memphis Grizzlies, scor 90-83. Partida a avut două repriza diametral opuse. În prima, Sixers au dominat, desprinzându-se la 54-28, după 20 minute de joc efectiv. Lucrurile s-au schimbat în repriza secundă. Sfertul 3 a consemnat un parțial de 34-18 în favoarea „urșilor”, aceștia apropiindu-se la zece puncte cu tot atâtea minute rămase de disputat. Ecartul a scăzut, dar Philadelphia a rămas în avantaj.

Principal favorit la titlul de „rookie of the year”, Ja Morant a ieșit în evidență la primul meci în bulă

Tobias Harris a reușit 15 puncte, 10 recuperări, iar Joel Embiid a adăugat 10 puncte, 6 recuperări pentru învingători. În replică, Jonas Valanciunas a reușit 20 puncte, 11 recuperări, alți patru jucători având cel puțin zece puncte marcate pentru Memphis.

Acestea au fost ultimele meciuri cu durată de 40 minute. De sâmbătă (25.07) se revine la sistemul cu patru sferturi a câte 12 minute fiecare. Iată programul:

Orlando Magic vs Los Angeles Lakers – ora 19:00
Sacramento Kings vs Milwaukee Bucks – ora 19:30
Utah Jazz vs Miami Heat – ora 23:00
San Antonio Spurs vs Brooklyn Nets – ora 23:30
Washington Wizards vs Los Angeles Clippers – ora 03:00

Meciurile oficiale se vor relua începând din 30 iulie. Canalele Telekom Sport oferă câte un meci în fiecare zi din sezonul regulat, în transmisiune directă.