Barcelona câștigă primul meci al finalei din Spania

FC Barcelona a câștigat meciul de deschidere al finalei Ligii ACB 2023. Catalanii au învins Real Madrid, înr-un meci cu numeroase schimbări de situație. Rezultatul final al confruntării transmise în direct pe Sport Extra a fost de 97-88.

Madrilenii au început jocul mai bine, Nigel Williams Goss purtându-i spre un avantaj de șapte puncte în primele minute ale întâlnirii. Barcelona a reacționat și a trecut în avantaj, scorul după zece minute fiind de 28-23. Secvența a 2-a a adus pe Real în avantaj. Ofensiva oaspeților a fost extrem de productivă, la jumătatea partidei tabela de marcaj indicând 50-47 în favoarea echipa din capitala Spaniei.

Apărarea a ieșit la rampă pentru FC Barcelona imediat după pauză. Jocul ofensiv nu a strălucit pentru oamenii lui Sarunas Jasikevicius în sevența a 3-a, dar a fost suficient pentru a-i readuce la conducere. Cu zece minute rămase de jucat scorul a fost de 63-61. Ultimul act a fost spectaculos, cu numeroase realizări pe tabela de marcaj. Barca a înscris 34 puncte pentru a-și trece în cont victoria, apărându-și terenul propriu.

Ambele echipe au avut câte 12 reușite de pe semicerc. Dacă Barcelona a terminat cu 41% la acest procedeu, Real a reușit 63%! În schimb, catalanii au avut procentaj net superior la aruncările de două puncte (61%-49%), au fost mai buni la recuperare (31-26) și au terminat meciul cu mai puține posesii pierdute (5-12), mai multe intercepții (7-6), respectiv cu un număr dublu de pase decisive (22-11).

Nicolas Laprovittola a totalizat 19 puncte, 6 pase decisive, Sertac Sanli a bifat 14 puncte, Nikola Mirotic a adăugat 14 puncte, 7 recuperări, alți patru jucători având cel puțin zece puncte marcate pentru Barcelona. În replică, Sergio Rodriguez a izbutit 16 puncte, Walter Tavares a adăugat 15 puncte, 7 recuperări, iar Sergio Llull a încheiat cu 14 puncte pentru Real Madrid.

Meciul 2 are loc tot la Palau Blaugrana, fiind programat pentru duminică (18.06), ora 19:30. Jocul va fi oferit în transmisiune directă pe Sport Extra.