Avancronica primei manșe din turul al 2-lea în Cupa României masculin – ediția 2019/20

Prima manșă din turul al 2-lea în Cupa României la baschet masculin – ediția 2019/20 se desfășoară miercuri (27.11). Patru partide se vor desfășura, fiecare dintre ele având protagoniste câte o echipă din Grupa valorică B și una din Grupa valorică A a Ligii Naționale de baschet masculin.

Ocupantele primelor patru poziții ale celei de-a 2-a grupe valorice la jumătatea fazei inaugurale din LNBM sunt angrenate în turul al 2-lea din cupă. Acestea se duelează cu ocupantele locurilor 5-8 la încheierea precedentei ediții de campionat.

Cel mai interesant duel pare să fie cel de la București, între CSA Steaua și CSO Voluntari. Liderul neînvins al Grupei valorice B se confruntă cu ocupanta locului 6 în Grupa valorică A la jumătatea primei faze a sezonului regulat în LNBM. Va fi o primă provocare releventă pentru ilfoveni în actuala stagiune. De notat că elevii lui Semsetin Bas vor beneficia de avantajul terenului propriu în retur.

Un alt duel atractiv se anunță a fi cel de la Mediaș. CSM din localitate primește vizita lui Dinamo Știința București. Ardelenii au confirmat așteptările până în acest moment în noul sezon. În schimb, formația din capitală și-a depășit condiția, dar și evoluțiile din sezonul precedent. Două echipe cu moral bun se vor confrunta, astfel încât este de așteptat și un nivel de joc pe măsură.

SCM Timișoara are prima șansă la Galați, însă Eugen Ilie are în componență câțiva jucători cu experiență, astfel încât este de așteptat ca cel puțin în prima manșă să rezulte un duel interesant. Alb-violeții sunt însă favoriți la calificare.

Același statul îl are BCM U FC Argeș Pitești. Această echipă tocmai a schimbat antrenorul și vine după o serie de șase rezultate negative, astfel încât va încerca să se redreseze cât de curând. Duelul cu CSM Focșani ar trebui să consemneze revenirea la rezultate pozitive pentru argeșeni.

Returul se va desfășura o săptămână mai târziu, adică pe 4 decembrie anul curent. Învingătoarele se califică în sferturile de finală, iar tragerea la sorți pentru această fază se va desfășura pe 9 decembrie 2019. De notat că din sferturi competiției se alătură Sibiu, Oradea, Cluj și Craiova.