Adrian Voinescu și Virgil Stănescu, contracandidați la funcția de președinte al Federației Române de Baschet

Anul calendaristic 2021 se anunță foarte interesant din punct de vedere baschetbalistic. Relansarea activității juvenile, în condițiile în care pandemia are efecte, lupta pentru supremație în baschetul masculin, participarea în cupele europene a unor echipe de club românești, respectiv viitoarele provocări ale echipelor naționale se numără între principalele atracții pentru pasionații de baschet.

Un alt moment foarte important ar urma să se consemneze în luna iulie, la Tokyo, atunci când ar trebui să se desfășoare o nouă ediție a Jocurilor Olimpice de vară. În programul acestui eveniment își va face debutul baschetul 3×3, iar România va fi reprezentată într-o disciplină cu mingea la coș pentru prima dată după aproape 70 ani. Naționala feminină de 3×3 este calificată la cea mai importantă manifestare sportivă de pe planetă.

Pe de altă parte, un moment foarte important este legat de conducerea baschetului românesc. Anul calendaristic 2021 programează Adunarea Generală de Alegeri. Data exactă nu a fost încă stabilită, dar știm că se vor organiza alegeri pentru conducerea Federației Române de specialitate.

În prezent avem informația, fără a fi confirmată concret pe cale oficială, că Horia Păun nu va candida pentru un al 3-lea mandat. În aceste condiții se anunță o primă parte de an calendaristic 2021 extrem de interesantă.

La ora actuală se pare că există doi candidați principali. Lista este posibil să fie mai lungă, dar este de așteptat ca doi oameni cu o bogată activitate în baschetul și sportul românesc să fie principali contracandidați pentru funcția de președinte al FR Baschet.

Unul dintre ei este Adrian Voinescu. Actualul Șef al departamentului Evenimente – Internațional și una dintre cele mai importante persoane din fruntea federației în ultimii opt ani a luat decizia de a candida după ce Horia Păun ar fi luat decizia de a nu mai încerca să câștige un nou mandat. Fost jucător în Liga Națională, om de presă și unul dintre oamenii cu formare și pregătire extrem de relevante intenționează să facă pasul următor și să preia șefia federației.

Voinescu a jucat pentru majoritatea echipelor puternice și de tradiție din capitală. A avut o carieră îndelungată și a făcut-o într-un campionat în care valorile autohtone erau numeroase. De la un moment dat, în paralel, Adrian a activat în presa sportivă. El a lucrat în televiziune (TVR), radio (Europa FM), dar și în presa scrisă. Până la un moment dat a contribuit la cea mai longevivă revistă din baschetul românesc, CSU Fans Magazin.

Fără îndoială, Voinescu a fost unul dintre cei mai importanți oameni în organizarea propriu zisă a grupei FIBA EuroBasket 2017 de la Cluj-Napoca, dar și a celor două grupe Women’s EuroBasket 2015 de la Timișoara și Oradea. De-a lungul ultimilor opt ani, Adrian Voinescu a fost omul cel mai activ din baschetul românesc, fiind principala piesă în organizarea numeroaselor competiții continentale de juniori. De asemenea, de câțiva ani conduce comisia de arbitri din baschetul românesc, încurajând tinerii și promovându-i la nivelul primului eșalon.

Pe parcursul ultimei săptămâni, Voinescu a avut mai multe întâlniri cu reprezentanții structurilor afiliate la Federația Română de Baschet din zona Transilvaniei. Acesta și-a prezentat ideile și programul, arătându-se deschis pentru noi idei utile ce ar putea fi implementate în dezvoltarea baschetului românesc.

Contracandidatul său este Virgil Stănescu. Cu o carieră sportivă care a inclus evoluții în campionatul universitar nord-american și apoi la echipe de club din cele mai puternice campionate din Europa, Stănescu și-a completat evoluțiile de pe teren cu o activitate academică și apoi profesională la cel mai înalt nivel.

Are o diplomă în management de la Universitatea din Alabama de Sud, Statele Unite, la care se adaugă un Master în Management și Leadership susținut la Northumbria, Marea Britanie, care se află printre cele mai bune unu la sută universități de business din lume, precum și numeroase cursuri, printre care și FIBA Manager, al Federației Internaționale de Baschet.

Fostul căpitan al echipei naționale, desemnat de cinci ori cel mai bun baschetbalist român își va prezenta în perioada următoare, pe platforma frb.virgilstanescu.ro, programul care cuprinde opt obiective majore pentru următorii patru ani.

“Nu vreau să transform această platformă într-un colț al monologului ci doresc ca oamenii să își exprime părerea despre obiectivele din program și să spună care sunt provocările pe care le întâlnesc în comunitățile de baschet din care fac parte sau pe care le reprezintă” spune Virgil Stănescu în cadrul lansării candidaturii sale la funcția de președionte al Federației Române de Baschet.

Un aspect foarte interesant în ceea ce îi privește pe Voinescu și Stănescu este legat de faptul că cei doi au o relație de prietenie ce se întinde de mai mult timp. Ei au și colaborat la Steaua București, la începuturile proiectului condus de cel din urmă în ultimii ani. Voinescu s-a alăturat apoi lui Horia Păun în fruntea Federației Române de Baschet. De asemenea, fiecare dintre cei doi a avut și continuă să aibă în propriul anturaj numeroase persoane apropiate și de celălalt candidat. Lucru ce va face această cursă cu atât mai interesantă.

În cadrul Adunării Generale de Alegeri se va vota noul președinte al Federației Române de Baschet. Drept de vot au toate structurile afiliate la acest for.