România cedează categoric în confruntarea cu Polonia

România a fost învinsă de Polonia, scor 61-91, în primul meci susținut în bula de la Valencia, contând pentru campania de calificare la Campionatul European de baschet masculin – ediția 2022. Partida a fost transmisă în direct la DigiSport 3. Sfertfinalistă a FIBA World Cup 2019, reprezentativa Poloniei a controlat jocul în totalitate în pofida faptului că a fost lipsită de cei mai importanți jucători de la amintitul eveniment.

Tudor Costescu a optat pentru următoarea formulă la primul angajament: Lucas Tohătan, Kris Richard, Mihai Măciucă, Bogdan Popa și Emanuel Cățe. Partida a demarat cu un parțial de 10-0 în favoarea Poloniei, consemnat pe parcursul primelor cinci minute și jumătate. Vulturii au cerut timp de odihnă, după ce Măciucă a comis două greșeli personale, nouă aruncări ratate din acțiune, multe forțate de pe semicerc, dar și trei mingi pierdute.

După timeout România a jucat fără poziție 1, cu Mirel Dragoste, Richard și Radu Vîrnă la perimetru. De asemenea, în teren au intrat Ștefan Grasu și Rareș Uță, însă tot polonezii au punctat, ajungându-se la 15-0. Radu Vîrnă a adus primele puncte pentru tricolori, după șapte minute de joc, cu o aruncare din zero grade. El a izbutit apoi și un coș cu fault în urma unei acțiuni pe tranziție. Polonia a rămas în control, scorul la prima pauză fiind de 7-24.

Sfertul al 2-lea a început cu Richard la poziția 1. Pivoții au ieșit la rampă în finalizare, Emi Cățe și Bogdan Popa aducând opt puncte echipei naționale în primele două minute și 15 secunde din această perioadă de joc. Polonia a replicat și s-a menținut în control pe tabela de marcaj, Michal Sokolowski fiind principalul realizator al acestei echipe. Aruncarea de pe semicerc, una dintre principalele arme ale României cu alte ocazii, nu a dat rezultate de această dată. Scorul la jumătatea partidei era de 24-45.

Repriza a 2-a a început cu opt acțiuni succesive cu rezultat pe tabela de marcaj. Vulturii au marcat prin Richard, Vîrnă, Tohătan și Cățe, dar Polonia a replicat de fiecare dată. Jocul ofensiv productiv a continuat cu o triplă pentru Tohătan, după care Ștefan Grasu a punctat. Tohătan și Vîrnă au continuat prestațiile curajoase, iar pe parcursul celei de-a 3-a secvențe a fost trimis în teren și cel de-al 12-lea jucător din lotul României, Ionuț Berceanu. De notat că Polonia a utilizat toți cei 12 jucători încă din prima repriză. Rareș Uță și Berceanu a marcat ultimele puncte ale României în sfertul al 3-lea, scorul cu zece minute rămase de jucat fiind de 47-71.

Secvența decisivă nu a adus schimbarea. Polonia a rămas în avantaj de peste 20 puncte, tricolorii având în continuare probleme în a păstra controlul mingii, respectiv în crearea situațiilor de aruncare. Astfel, ecartul a urcat și trecut de 30 puncte în această perioadă de joc.

Kris Richard a izbutit 14 puncte, 4 pase decisive, 2 capace, Radu Vîrnă a totalizat 11 puncte, 2 intercepții, Lucas Tohătan a adăugat 10 puncte, Bogdan Popa a avut 9 puncte, iar Emi Cățe a terminat cu 7 puncte și 10 recuperări pentru România. În replică, Michal Sokolowski a reușit 17 puncte, 7 recuperări și 4 intercepții, iar Jaroslaw Zyskowski a adăugat 13 puncte, 4 recuperări.

Reamintim că din echipa națională au absentat Bobe Nicolescu, Nandor Kuti, Tudor Gheorghe, Marcu Badiu și Dragoș Diculescu. De asemenea, antrenorul Costescu a optat să joace fără Giordan Watson, având posibilitatea să utilizeze un singur jucător naturalizat. De asemenea, au absentat și anumiți jucători neconvocați sau care s-au retras din echipa națională.

De cealaltă parte, Polonia a fost lipsită de naturalizatul AJ Slaughter (principalul pasator al Poloniei la World Cup 2019), de jucătorul din Euroligă – Mateusz Ponitka (cel mai eficient), dar și de Adam Waczynski (cel mai bun marcator) și Aleksander Balcerowski. Trei dintre aceștia joacă în Liga ACB, iar unul evoluează în Liga VTB.

România are 0-3 la general, iar Polonia ajunge la 2-1. Următorul meci al tricolorilor este programat luni (30.11), ora 20:30, cu Spania, tot la Valencia. Partida va fi transmisă în direct la DigiSport 3.