Rapid București învinge CSO Voluntari după o repriză de prelungiri

Rapid București a învins CSO Voluntari, scor 89-83, în deschiderea etapei a 4-a din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2023/24. Partida a avut loc vineri (13.10), în capitală.

Jocul a avut două reprize diametral opuse. Prima a fost aprig disputată, pe parcursul căreia cele două protagoniste și-au împărțit momentele de superioritate și s-au consemnat opt situații de egalitate. Ilfovenii au condus pe tot parcursul primei secvențe, dar Rapidul a trecut în avantaj în cursul celui de-al 2-lea. La jumătatea meciului scorul era de 45-40 în favoarea feroviarilor.

Aceștia au pornit ca din pușcă în repriza secundă. Ei au realizat un parțial de 19-4 în primele opt minute ale sfertului al 3-lea pentru a se desprinde la peste 20 lungimi. Vizitatorii au încercat să reacționeze, dar scorul la intrarea în secvența decisivă era de 70-55.

Voluntari a început o spectaculoasă cursă de recuperare în secvența a 4-a. Formația antrenată de către Ainars Bagatskis a venit la doar două puncte în minutul 37, după ce a fost condusă la un maxim de 22 lungimi spre sfârșitul secvenței a 3-a. Sayeed Pridgett a fost descalificat pentru cinci greșeli personale cu două minute înainte de finalul confruntării. Keyshawn Feazel a restabilit egalitatea la 80, iar oaspeții au fost la o fracțiune de secundă întârziere să preia conducerea. Ofensiva celor de la Rapid a căzut complet, dar Mitchell a ratat ultima aruncare din timpul regulamentar, meciul intrând în prelungiri.

Rapid a marcat primul coș din prelungiri, dar Voluntari a reacționat. În continuare lipsa de idei în jocul de atac a fost vizibilă în jocul Rapidului, similar celor consemnate în sfertul decisiv. Fitzpatrick și Gîrbea au desprins formația gazdă la două posesii, iar Bilinovac a consfințit victoria alb-vișinie cu un coș de trei puncte.

Paulius Petrilevicius a totalizat 25 puncte, 9 recuperări, Sayeed Pridgett a adăugat 15 puncte, 9 pase decisive, 6 recuperări, iar Toarlyn Fitzpatrick a terminat cu 15 puncte, 10 recuperări, 4 capace pentru Rapid București. În replică, Lucas Tohătan a reușit 18 puncte, Keyshawn Feazel a adăugat 18 puncte, 2 capace, alți patru jucători de la Voluntari având câte 11 puncte marcate.

Rapid București are 2-1 la general după acest succes. În schimb, CSO Voluntari a ajuns la 2-2.