Zlatko Jovanovic este vicecampion în Slovacia

Patrioti Levice a devenit campioană a Slovaciei – ediția 2022/23. Această grupare a învins BC Komarno, scor 78-61, luni (29.05), în Meciul 7 al finalei. Scorul general a fost de 4-3.

Jocul decisiv a fost controlat în întregime de Levice. S-a desprins la 16 puncte în primul sfert și a mărit ecartul la un maxim de 24 lungimi spre jumătatea secvenței a 2-a. Komarno a redus din deficit și s-a apropiat la cinci puncte spre în debutul reprizei secunde, dar ultimul sfert a fost controlat de gazde cu un parțial de 20-11.

Draško Kneževič a totalizat 17 puncte, Devon Van Oostrum a adăugat 13 puncte, iar Ben Kovac a terminat cu 11 pentru învingători. De cealaltă parte, Vuk Djordjevič a reușit 24 puncte, 8 recuperări pentru Komarno.

Levice a revenit în finala campionatului slovac de la 1-3 la general. De notat că Meciurile 5 și 7 le-a disputat pe teren propriu, iar Meciul 6 a avut loc la Komarno.

Este cel de-al 2-lea titlu național consecutiv pentru Levice, echipă ce ajunge la patru astfel de trofee. Precedentele s-au consemnat în 2011 și 2018.

Komarno rămâne cu un titlu național în Slovacia, cucerit în 2015. Echipa antrenată în prezent de către Zlatko Jovanovic a pierdut pentru a 5-a oară în finala campionatului după înfrângerile suferite în ultimul act în 2012, 2013, 2016 și 2017.

Sub comanda lui Zlatko Jovanovic, Komarno a obținut locul 3 în precedenta ediție de campionat. Acum a urcat o poziție, iar pe parcursul sezonului 2022/23 a obținut calificarea în Final Four (semifinale) atât în Cupa Slovaciei, cât și în Alpe Adria Cup.