VIDEO. Rezumatul zilei a 3-a în Walt Disney Resort

Prima zi a lunii august în Walt Disney Resort a consemnat numeroase momente remarcabile. A fost cea de-a 3-a zi de meciuri în bula amenajată de NBA cu scopul de a relua și completa sezonul competițional 2019/20.

Cinci meciuri s-au desfășurat în cadrul zilei de sâmbătă (01.08), jocurile oferind numeroase momente savuroase de baschet. S-au consemnat câteva victorii clare, dar au fost și jocuri echilibrate.

Meciul care a condus la suspendarea NBA s-a desfășurat

Apeoape cinci luni s-au scurt de la momentul în care, cu o sală arhiplină și un public entuziast la început, nedumerit ulterior, OKC Thunder și Utah Jazz s-au retras la vestiare înaintea primului angajament și nu au mai revenit de acolo. Pe 11 martie 2020, NBA a anunțat că suspendă activitatea după ce Rudy Gobert a fost depistat pozitiv la un test COVID-19. A fost prima ligă importantă din America ce a luat această decizie, dar în decurs de câteva ore toate celelalte ligi, competiții și activități sportive cu statut profesionist au luat aceeași decizie.

Ei bine, pe 1 august, cele două echipe s-au întâlnit și de această dată au jucat. Fără public, pe teren neutru, dar în transmisiune directă TV/online.

OKC Thunder au controlat meciul și s-au impus cu scorul de 110-94. A fost un joc dominat cu autoritate de învingători. Aceștia s-au desprins la 66-42 în prima repriză, iar Jazz au redus din deficit pe parcursul ultimelor 12 minute de joc efectiv.

Shay Gilgeous-Alexander a totalizat 19 puncte, 6 pase decisive, Chris Paul a reușit 18 puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive, alți patru jucători având cel puțin zece puncte în contul învingătorilor. De cealaltă parte, Donovan Mitchell a reușit 13 puncte, 4 pase decisive, iar Mike Conley a adăugat 12 puncte, 4 pase decisive pentru „mormoni”.

Prin prisma acestui rezultat, situația se echilibrează în Conferința Vest. Denver are 43-23 și se situează pe locul 3, Utah Jazz are 42-24 și ocupă locul 4, iar OKC Thunder și Houston Rockets sunt la 41-24, împărțint locurile 5-6. Toate aceste echipe mai au câte șapte meciuri de disputat, astfel încât este imposibil de prevăzut cum va arăta tabloul playoff-ului în Vest.

Record personal, dar și pentru bula NBA

Se poate evidenția în mod deosebit prestația lui TJ Warren. Acesta a marcat 53 puncte și a stabilit un nou record al carierei. El a ajutat pe Indiana Pacers su învingă Philadelphia 76ers, scor 127-121.

Warren a terminat cu 20/29 la aruncările din acțiune, incluzând 9/12 la semicerc. A fost primul meci al carierei sale cu cel puțin 50 puncte marcate și este primul jucător care depășește această bornă în Walt Disney Resort. Acolo unde cu o zi mai devreme, James Harden a înscris 49.

Aron Holiday a adăugat 15 puncte, 10 pase decisive, alți trei jucători de la Indiana având cel puțin zece puncte marcate. De cealaltă parte, absent la ultimele două meciuri test, Joel Embiid a reușit 41 puncte, având 15/23 la aruncările din acțiune. Pivotul cu origini africane a adăugat 21 recuperări (9 ofensive), 4 pase decisive și 3 capace. L-a secondat Tobias Harris cu 30 puncte, 8 recuperări, iar Ben Simmons a bifat 19 puncte, 13 recuperări și 4 pase decisive.

Locul 11 pe lista antrenorilor cu cele mai multe meciuri câștigate

Doc Rivers a urcat pe locul al 11-lea în ierarhia antrenorilor cu cele mai multe meciuri câștigate în NBA. El l-a depășit pe legendarul Red Auerbach – care se menține pe locul al 2-lea la numărul de titluri NBA cucerite. Actualul antrenor al lui LA Clippers a celebrat a 939-a victorie a carierei de antrenor în liga profesionistă nord-americană. Astfel, Rivers este la doar cinci victorii în urma locului 10, deținut de Bill Fitch.

Los Clippers au depășit New Orleans Pelicans, scor 126-103. Învingătorii au marcat 25 coșuri de trei puncte în această partidă. Un nou record absolut pentrul Clippers. Ei au avut 53% la acest procedeu!

Jocul a fost controlat în totalitate de californieni, aceștia jucând și de această dată fără Montrezl Harrell și Lou Williams. În aceste condiții, Paul George a totalizat 28 puncte, Kawhi Leonard a adăugat 24 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, iar Reggie Jackson a venit de pe bancă și a contribuit cu 15 puncte, 8 recuperări.

De cealaltă parte, Nickell Alexander Walker a fost cel mai bun marcator pentru echipa din Louisiana. El a reușit 15 puncte în doar 12 minute de joc. De notat că Zion Williamson a avut din nou un număr limitat de minute de joc. Acesta a reușit 7 puncte și 5 recuperări în 14 minute.

Denver nu a rezistat în absența a trei piese de bază

Cu un Nikola Jokic slim, dar la fel de precis în a pasa și de a juca unu la unu în spațiul de trei secunde, Denver Nuggets nu au putut face față lui Miami Heat. Fără trei jucători de bază, echipa din Colorado a căzut în repriza secundă și a cedat cu scorul de 105-125. Nuggets conduceau la jumătatea partidei cu 57-56.

Fără Jamal Murray, Gary Harris și Will Barton, titularii la pozițiile 1, 2 și 3, oameni ce aduc 45 puncte pe meci, alături de numeroase alte beneficii, formația antrenată de Mike Malone nu poate să joace la cel mai înalt nivel timp de 48 minute. În absența acestor jucător, Denver i-a oferit debutul absolut în NBA lui Bol Bol, fiul regretatului Manute Bol, cel mai înalt jucător din istoria NBA alături de românul Ghiță Mureșan. Tânărul Bol s-a evidențiat cu o pasă decisivă pe tranziție, în plină viteză, un skill pe care nu mulți jucători atât de înalți (Bol Bol măsoară 2.18 metri) îl au în arsenal. Vestea bună este că Murray va reveni, probabil, din meciul următor.

Bam Adebayo și Jimmy Butler, tandemul de bază al lui Heat, au avut câte 22 puncte, primul bifând 9 recuperări și 6 pase decisive, iar cel din urmă a adăugat 7 pase decisive și 3 intercepții. Kelly Olynyk a venit de pe bancă cu 20 puncte, majoritatea în repriza secundă. Jokic a replicat cu 19 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive, iar Jerami Grant a terminat cu 19 puncte pentru Denver.

Duminică (02.08) se dispută șase meciuri

Prima zi de duminică în Walt Disney Resort este una bogatăîn ofertă. Se dispută șase meciuri, între acestea remarcându-se câteva confruntări atractive. Capul de afiș îl ține duelul dintre Giannis Antetokounmpos și James Harden, principalul favorit la titlul de MVP al sezonului și cel mai bun marcator al ligii.