VIDEO. Murcia irosește un avantaj de 24 puncte și suferă al 2-lea eșec în noua ediție de campionat în Spania

UCAM Murcia a suferit cel de-al 2-lea eșec stagional. Echipa la care evoluează Emanuel Cățe a irosit un avantaj de 24 puncte în confruntarea cu Iberostar Tenerife, din etapa a 3-a a Ligii ACB – ediția 2020/21. Rezultatul final a fost de 82-84.

Echipa antrenată de Sito Alonso a deschis jocul foarte bine desprinzându-se la 11 lungimi în sevența de deschidere. Avantajul a continuat să urce, scorul fiind de 42-26 la jumătatea partidei, respectiv la 58-41 cu zece minute înainte de final. Cel mai mare ecart s-a consemnat în sfertul al 2-lea, scor 51-27!

Tenerife a revenit spectaculos, marcând 43 puncte în ultimele zece minute de joc pentru a obține victoria. Sadiel Rojas a fost eliminat după ce în lupta pentru recuperare și-a lovit un adversar cu cotul în plină figură, la plus cinci puncte pentru Murcia pe tabela de marcaj. Oaspeții s-au apropiat la două puncte, iar apoi au egalat la 82, cu 5.9 secunde înainte de final.

Amfitrionii au repus mingea în joc, dar Conner Frankamp a comis un fault în atac cu aproximativ două secunde rămase pe ceas. Tenerife a repus mingea și a găsit omul liber în spațiul de trei secunde pentru a obține victoria în ultima secundă de joc!

Emanuel Cățe a bifat 14 minute de joc. El a totalizat 2 puncte și 6 recuperări, având 4 la eficiență. Compatriotul nostru aterminat cu 1/3 la aruncările din acțiune și a cules patru recuperări ofensive pentru Murcia!

Sasu Salin a totalizat 20 puncte, iar Bruno Fitipaldo și Giorgi Shermadini au adîugat câte 18 pentru învingători. Conner Frankamp a reușit 21 puncte pentru Murcia.

Tenerife obține a 3-a victorie din tot atâtea partide disputate în noua ediție a Ligii ACB. Murcia a ajuns la 1-2, irosind o mare oportunitate de a învinge o echipă bine cotată în Liga ACB, dar și de a avea pentru prima dată după mult timp un bilanț pozitiv în redutabilul campionat al Spaniei.

În cealaltă partidă desfășurată sâmbătă (26.09), TD Systems Baskonia a învins pe terenul lui Movistar Estudiantes Madrid, scor 86-84. Coșul victoriei a purtat semnătura lui Pierria Henry. Fundașul american a pătruns, dar spre deosebire de victoria din prima etapă, când i-a pasat decisiv la acțiunea ce a decis soarta meciului, a ales să finalizeze el însuși, pentru a aduce a 3-a victorie din tot atâtea meciuri disputate de echipa antrenată de către Dusko Ivanovic.

Astfel, campioana Spaniei are 3-0 la general, iar Estu ajunge la 0-3.