VIDEO. Jamal Murray devine primul jucător din istoria NBA ce marchează 50 puncte într-un meci fără vizită la linia de pedeapsă

Jamal Murray a devenit primul jucător din istoria NBA ce marchează 50 puncte într-un meci fără să aibă vreo vizită la linia de pedeapsă. Adică a înscris toate punctele cu aruncări din acțiune. Canadianul a ajutat pe Denver Nuggets să câștige în fieful lui Cleveland Cavaliers, scor 120-103.

Partida s-a desfășurat vineri (19.02) și contează pentru sezonul regulat al ligii nord-americane de baschet profesionist – ediția 2020/21. Jocul a fost controlat de către gruparea din Colorado, care s-a desprins la 69-50 în primele 24 minute de joc efectiv.

Titularizat la poziția 1, Murray a bifat 38 minute de joc. El a înscris 50 puncte cu 21/25 la aruncările din acțiune. Jamal a marcat de opt ori de pe semicerc, unde a terminat cu 80%! De asemenea, a înscris 13 coșuri de două puncte din 15 încercări.

În cadrul aceleiași partide, Nikola Jokic a realizat un nou triple-double. Pivotul sârb a totalizat 16 puncte, 12 recuperări, 10 pase decisive și 4 intercepții în 33 minute de joc. Un aport important a avut și Michael Porter Jr, autor a 22 puncte, 7 recuperări pentru învingători.

Collin Sexton a replicat cu 23 puncte, iar Jarrett Allen a adăugat 20 puncte, 10 recuperări și 4 pase decisive pentru Cleveland.

Denver are 16-13 la general și ocupă locul 7 în Conferința Vest. În schimb, Cleveland a ajuns la 10-20, bilanț ce o poziționează pe 14 în Conferința Est.