Victorie importantă pentru Murcia și Emi Cățe

UCAM Murcia a repurtat un succes de răsunet în deplasare. Echipa la care evoluează Emanuel Cățe pentru cel de-al 3-lea sezon consecutiv a triumfat pe terenul Valenciei Basket, una dintre echipele de top ale Ligii ACB. Meciul contând pentru etapa a 3-a din sezonul regulat al campionatului din Spania – ediția 2021/22 s-a încheiat cu scorul de 91-86.

Partida a demarat favorabil gazdelor, Valencia câștigând sfertul inaugural la diferență de două posesii. Diferența a crescut în favoarea amfitrionilor, scorul la jumătatea partidei fiind de 42-31.

După pauză, Murcia a fost echipa net superioară. Ofensiva elevilor lui Sito Alonso a fost impresionantă în sfertul al 3-lea și al 4-lea. Murcia a anulat deficitul, egalând situația la 70, prin coșul lui Emanuel Cățe. Apoi, formația vizitatoare a preluat conducerea pe tabela de marcaj, desprinzându-se la 82-73. De aici oaspeții au rămas în control până la final.

Venit de pe bancă, Emi Cățe a bifat 20 minute de joc. El a contabilizat 6 puncte (3/7 la aruncările din acțiune și 0/1 la linia de pedeapsă). Compatriotul nostru a adăugat 4 recuperări (3 ofensive), două pase decisive, o intercepție și un capac pentru 7 la eficiență și 13 la +/-.

James Webb a contabilizat 17 puncte, 4 recuperări, Chris Czerapowicz a totalizat 13 puncte, Thaddeus McFadden a adăugat 12 puncte, Isaiah Taylor a terminat cu 11 puncte, iar Tomas Bellas a izbutit 10 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Victor Claver a bifat 26 puncte, 7 recuperări, iar Bojan Dubljevic a adăugat 22 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive pentru Valencia.

În urma acestui rezultat, UCAM Murcia are 2-1 la general. În schimb, Valencia Basket a ajuns la 1-2.