Vaidas Kariniauskas s-a transferat la Brose Bamberg

Vaidas Kariniauskas își continuă activitatea în Germania. După ce a devenit campion al Lituaniei alături de Rytas Vilnius, fostul jucător al echipelor U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea a fost legitimat de Brose Bamberg.

În vârstă de 28 ani, înalt de 1.99 metri, jucător de poziția 1, Kariniauskas a avut medii statistice de 7.7 puncte, 3.4 pase decisive și 1.6 recuperări în 36 apariții în LKL. Deasemenea, a contribuit cu 8.8 puncte și 2.3 pase decisive în 10 meciuri jucate în Basketball Champions League.

Kariniauskas a făcut parte din lotul Lituaniei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în 2016. El a fost campion al României cu U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea, respectiv al Bosniei cu Igokea. Totodată, Vaidas a câștigat liga a 2-a în Grecia cu Kymis. Balticul a mai jucat pentru Cantu (Italia), Atletas, Lietkabelis și echipa a 2-a a lui Zalgiris Kaunas).

Prin acest transfer, Kariniauskas va evolua sub comanda lui Oren Amiel.

În sezonul 2022/23, Brose Bamberg va evolua în Bundesliga germană, respectiv în preliminariile Basketball Champions League. Aici, noua echipă a lui Kariniauskas va evolua la turneul de la Lisabona, unde este calificată direct în semifinale. Aici se va confrunta cu Norrkoping Dolphins (Suedia) sau Budivelnik Kiev (Ucraina). La turneu mai participă Keravnos (Cipru), Ylli (Kosovo) și Benfica (Portugalia). Câștigătoarea turneului avansează în grupele competiției.