U Cluj-Napoca învinge FCC Baschet Arad în deschiderea Cupei României la baschet feminin – ediția 2020/21

Sezonul competițional 2020/21 a demarat cu un meci din cadrul turneului de la București, contând pentru Cupa României la baschet feminin. Luni (02.11), cu începere de la ora 16:00, Arena de Baschet din București, s-a disputat meciul dintre FCC Baschet Arad și Universitatea Cluj-Napoca. Rezultatul final a fost de 68-55.

Partida a fost echilibrată, echipele împărțindu-și momentele de superioritate. Aradul s-a instalat la conducere în primele minute, însă un parțial de 12-4 a adus formația din Cluj-Napoca la conducere, scor 17-11, consemnat la prima pauză.

Pe parcursul celei de-a 2-a secvențe, formația din Arad a revenit și a trecut din nou la conducere. Spre sfârșitul primei reprize, U a revenit la conducere și a terminat-o la conducere, scor 32-30.

FCC Baschet Arad a marcat zece puncte fără replică pe parcursul sfertului al 3-lea, preluând conducerea. Universitarea Cluj-Napoca a reacționat și a egalat situația pe tabela de marcaj, dar la intrarea în secvența decisivă scorul era de 49-48 în favoarea echipei din Arad.

Sfertul 4 a început cu un coș și fault cu liberă transformată de Ruxi Chiș, dar echipa din Arad a replicat imediat pentru a egala. U a înscris apoi nouă puncte în succesiune și s-a desprins în învingătoare. Pe final ecartul dintre cele două protagoniste a fost alcătuit din două cifre. Așadar, un parțial de 20-6, consemnat în sfertul 4, a înclinat balanța în mod decisiv.

Rashida Timbilla a totalizat 19 puncte, 9 recuperări, Ashley Ann Beaudoin Polacek și Korine Campbell au adăugat câte 12 puncte, iar Alexandra Uiuiu a terminat cu 10 puncte pentru U Cluj-Napoca. În replică, Brankica Hadzovic a totalizat 13 puncte, 10 recuperări pentru FCC Baschet Arad.

În cel de-al 2-lea meci al zilei în cadrul turneului de la București, la ora 18:30, CS Țara Bârsei 2011 Brașov se duelează cu Phoenix CSU Simona Halep Constanța. Meciul este transmis în direct pe FRB TV (YouTube). Apoi, de la 19:30, singurul meci al grupei de la Satu Mare, opune pe CSM din localitate și CSM Alexandria. Și acest meci este disponibil pe FRB TV.