U-BT Cluj-Napoca se califică în finala LNBM pentru a 3-a oară consecutiv

U-BT Cluj-Napoca a învins Rapid București, scor , în Meciul 4 din semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2022/23. Seria s-a terminat cu scorul general de 3-1 în favoarea campioanei din 2021 și 2022.

Jocul a fost controlat de ardeleni. Aceștia s-au desprins la 29-20 în primul sfert, respectiv la 53-36 după 20 minute de joc efectiv. Feroviarii s-au apropiat la zece lungimi în sfertul al 3-lea, dar Clujul a reacționat și s-a desprins din nou. Finalul partidei nu a adus schimbarea, U-BT menținându-se în avantaj.

Formația învingătoare a avut un avantaj important în ceea ce privește numărul reușitelor și procentajul la aruncările din acțiune. Clujul a dominat copios și lupta la recuperare, având mai multe pase decisive. În fine, s-a consemnat echilibru la intercepții și mingi pierdute. Singurele avantaje, insuficiente pentru a echilibra balanța, ale Rapidului au fost la numărul de reușite de pe semicerc și în ceea ce privește prezența și precizia la linia de pedeapsă.

Jalen Jones, jucător ce nu a fost utilizat deloc în primele trei meciuri din semifinale, a totalizat 20 puncte, 6 recuperări. Americanul de poziția 4 a jucat în locul fundașului bosniac Nemanja Gordic. Kasey Shepherd a adăugat 16 puncte, 4 pase decisive, alți patru jucători de la U-BT Cluj-Napoca având cel puțin zece puncte marcate. De cealaltă parte, Tyler Stone a reușit 25 puncte, Mladen Jeremic a adăugat 16 puncte, iar Alex Olah a terminat cu 14 puncte pentru Rapid București.

În finală, U-BT Cluj-Napoca se duelează cu CSM CSU Oradea. Va fi a 2-a finală de campionat între aceste echipe după cea din 2021, încheiată cu 3-2. De această dată se va juca pe sistemul cel mai bun din șapte meciuri. Ultimul act demarează duminică (14.05), ora 17:00, la Oradea.