U-BT Cluj-Napoca obține un nou succes în Liga Națională de baschet masculin – ediția 2021/22

U-BT Cluj-Napoca a obținut un nou succes categoric în Liga Națională de baschet masculin – ediția 2021/22. Formația antrenată de către Mihai Silvășan a depășit Dinamo București, scor 82-60, într-o confruntare contând pentru etapa a 5-a.

Meciul s-a desfășurat vineri (22.10), la Sala Horia Demian. Gazdele au controlat jocul în întregime, desprinzându-se la opt lungimi din prima secvență. La jumătatea partidei scorul era de 43-26. Avantajul amfitrionilor a trecut de 20 lungimi în debutul reprizei secunde, cu zece minute înainte de final scorul fiind de 63-41. Ultimul act s-a încheiat la egalitate.

Karel Guzman a totalizat 17 puncte, 5 recuperări, Ștefan Grasu a adăugat 13 puncte, iar Elijah Stewart a terminat cu 11 puncte pentru învingători. Remarcabilă a fost contribuția lui Luca Colceag, autor a 8 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție și un capac pentru 15 la eficiență.

De cealaltă parte, Viktor Gaddefors a reușit 17 puncte, 4 recuperări și 3 intercepții, iar Andrei Mandache a adăugat 16 puncte, 2 intercepții și 2 recuperări ofensive pentru Dinamo. Nenad Miljenovic a livrat 4 pase decisive, iar Keith Clanton a terminat cu 11 recuperări și 5 capace.

Brandon Brown a debutat în Liga Națională cu această ocazie. El a bifat 9 puncte, toate în primul sfert. Americanul a fost liderul echipei clujene cu 6 pase decisive și 4 intercepții, încheind partida 14 la eficiență.

U-BT Cluj-Napoca are 3-0 la general și două meciuri amânate în Liga Națională. Ardelenii au ajuns la 11 victorii din tot atâtea partide susținute în toate competițiile, incluzând cinci pe plan internațional. Una dintre restanțele echipei de pe Someș se va desfășura miercuri (27.10), la Craiova. Dinamo București a ajuns la 1-4.