U-BT Cluj-Napoca confirmă în mod oficial continuarea colaborării cu Nandor Kuti

U-BT Cluj-Napoca a anunțat prelungirea contractului pentru Nandor Kuti. Aceasta este o confirmare a informației deja oferite de reprezentanții clubului clujean în intervenții publice consemnate pe parcursul ultimelor săptămâni.

Ieșit de sub incidența regulii U23, baschetbalistul originar din Sfântu Gheorghe a semnat un angajament pentru sezonul 2020/21 cu deținătoarea Cupei României. Kuti s-a născut pe data de 10 ianuarie 1997 și este un jucător format de U-BT Cluj-Napoca.

El a debutat la nivel de seniori în 2012, având deja opt sezoane în primul eșalon al României. Potrivit bazei de date a Federației Române de Baschet, Nandi are 186 meciuri jucate în Liga Națională, respectiv 21 în Cupa României. De asemenea, a evoluat în Liga 1, dar și în cupele europene. Totodată a jucat pentru prima reprezentativă a României, alături de care a participat la FIBA EuroBasket 2017. În plus, a câștigat Campionatul European U20 masculin Divizia B, fiind căpitanul echipei naționale de tineret a României.

Palmaresul lui Kuti la nivel juvenil cuprinde titlurile de campion național la categoriile campion național la U14, U15, U16, U18 și U20, fiind desemnat de mai multe ori MVP al turneelor finale de juniori. De asemenea, în anul 2011, Nandor a câștigat Campionatul Mondial de 3×3 la categoria U14. La nivel de seniori a câștigat un titlu de campion al României, respectiv patru cupe naționale și două supercupe.

În sezonul 2019/20, Kuti a bifat 13 apariții în Liga Națională și a avut medii statistice de 3.5 puncte, 1.9 recuperări, 1.5 pase decisive și 0.8 intercepții pe partidă.

Kuti este unul dintre cei cinci jucători care au evoluat pentru U-BT Cluj-Napoca în sezonul 2019/20 și despre care se știa că va continua alături de această grupare. Ceilalți patru sunt Patrick Richard, Donatas Tarolis, Ștefan Grasu și David Vida.

De altfel, Grasu s-a întors în aceste zile la Cluj-Napoca, acolo unde s-a alăturat celorlalți colegi ai săi autohtoni în cadrul antrenamentelor pe care gruparea de pe Someș le desfășoară pe terenurile amenajate pe platoul din fața Sălii Horia Demian.

Citiți și