U-BT Cluj-Napoca avansează la Final Four-ul Cupei României

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat la Final Four-ul Cupei României Masculin – ediția 2021/22. Campioana în exercițiu a țării a depășit Dinamo București în cursul zilei de joi (30.12), scor 83-74.

Partida a demarat favorabil gazdelor, Dinamo optând pentru o alcătuire cu trei autohtoni în primii cinci. Acestea s-au desprins la 16 puncte în primele opt minute de joc, moment în care Hristu Șapera a solicitat un timp de odihnă. La prima pauză scorul era de 29-14 în favoarea lui U-BT.

Ecartul a trecut de 20 lungimi în minutul 12, când Stefan Bircevic a punctat din spațiul de trei secunde, scorul devenind 35-14. Ofensiva amfitrionilor nu a continuat în maniera din primul sfert, dar Clujul a rămas în control, intrând la vestiare într-un avantaj consistent. Dinamo a avut mari dificultăți la finalizare. Scorul după 20 minute era de 47-23.

Situația nu s-a schimbat în partea a 2-a a jocului. Clujul a rotit jucătorii, având control total pe tabela de marcaj. Ecartul a urcat la 29 puncte în penultimul minut din sfertul al 3-lea, Dinamo având în continuare mari dificultăți la finalizare. La intrarea în sfertul decisiv scorul a fost de 71-42.

Gazdele s-au desprins la 30 de puncte prin slam dunk-ul lui Elijah Steward. Dinamo a redus din deficit, realizând un parțial de 24-0, dar nu a putut schimba soarta partidei și a calificării. Emoții au avut gazdele după accidentarea lui Luca Colceag. Kuti a oprit seria negativă în penultimul minut de joc.

Elijah Stewart a reușit 19 puncte, 7 recuperări, 4 intercepții, Luca Colceag a adăugat 11 puncte, 4 recuperări, iar Dustin Hogue a terminat cu 10 puncte, 6 recuperări pentru U-BT. În replică, Cecil Williams a reușit 12 puncte, 7 recuperări, 3 intercepții, Viktor Gaddefors a adăugat 11 puncte, 8 recuperări, iar Andrei Calenic și Lawson Korita au terminat cu 10 puncte fiecare pentru Dinamo.

U-BT Cluj-Napoca l-a menajat în acest meci pe Patrick Richard. De cealaltă parte, Dinamo București a fost lipsită de pivotul american Keith Clanton.

Partida tur, desfășurată la București, s-a încheiat cu scorul de 72-68. Așadar, scorul general a fost de 155-142.