TAB Baldwin conduce Filipine la turneul preolimpic de la Belgrad

TAB Baldwin, fost antrenor la U-Mobitelco Cluj-Napoca, va participa la turneul preolimpic de baschet masculin de la Belgrad (Serbia). Tehnicianul american-neozeelandez se află la cârma echipei naționale a statului Filipine, fiind la cel de-al 2-lea astfel de mandat.

Baldwin activează în această țară din 2016. El lucrează la cârma echipei Ateneo Blue Eagles, alături de care a câștigat de trei ori liga universitară din Filipine, respectiv numeroase alte competiții din baschetul universitar filipinez. Între plecarea de la Cluj, consemnată în 2009, respectiv angajamentul din Filipine, TAB a mai antrenat naționalele Libanului și Iordaniei, respectiv echipa de club Sagesse SC în Liban. De notat că Baldwin a mai antrenat naționalele Malayesiei și Noii Zeelande. Alături de Tall Blacks a obținut locul 4 la FIBA World Cup 2002.

Filipine contează pe Dwight Ramos ca naturalizat la turneul preolimpic după ce în trecut a apelat la diferiți jucători americani. În vârstă de 22 ani, înalt de 1.93 metri, el este absolvent al universității Cal Poly Poloma.

Lotul echipei este alcătuit din: Rhon Abarrientos, Justine Baltazar, Samjosef Belangel, Shaun Geoffrey Chiu, Jordan Timothy Heading, Ange Kouame, William Raniel Navarro, Michael Joseph Nieto, Dwight Ramos, Kai Sotto, respectiv Carl Vincent Tamayo.

Filipine reprezintă Asia la turneul din capitala Serbiei. Filipinezii au fost repartizați în Grupa A, alături de Republica Dominicană și Serbia. Primele două clasate avansează în semifinale, acolo unde se vor duela, în sistem încrucișat, cu ocupantele primelor două locuri din Grupa B. Aceasta este alcătuită din Puerto Rico, Italia și Senegal. Câștigătoarea turneului din Serbia se califică la Jocurile Olimpice programate a se desfășura între 25 iulie și 7 august, la Tokyo.