Stephen Curry egalează performanța lui Kobe Bryant de 10 meciuri consecutive cu peste 30 puncte marcate după împlinirea vârstei de 33 ani

Stephen Curry a mai egalat un record. Legendarul baschetbalist al lui Golden State Warriors a bifat al 10-lea meci consecutiv cu peste 30 puncte marcate. Această performanță i-a fost la îndemână în trecut regretatului Kobe Bryant la vârsta de peste 33 ani.

Warriors au fost învinși de Boston Celtics, scor 114-119. A fost o partidă în care Steph a totalizat 47 puncte în 37 minute de joc. El a marcat de 11 coșuri de trei puncte și a terminat cu 15/27 la aruncările din acțiune în 37 minute de joc.

Seria jocurilor cu peste 30 puncte marcate a demarat în 30 martie, la victoria cu Chicago Bulls. Curry a avut un meci cu 53 puncte marcate, respectiv trei cu peste 40 puncte înscrise. În acest interval, Stephen are 39.1 puncte pe partidă și 68 coșuri de trei puncte cu un procentaj de 48.2% la acest procedeu.

Golden State a câștigat șase din cele zece partide în care liderul său a depășit borna 30 la numărul de puncte marcate. La fiecare din meciurile câștigate în acest interval, Warriors au marcat peste 115 puncte.

Stephen Curry are 30.7 puncte, 5.9 pase decisive, 5.5 recuperări și 1.3 intercepții în aproape 34 minute pe partidă în sezonul 2020/21. El are 49% la aruncările din acțiune, cu 42% la trei puncte și 93% la linia de pedeapsă.

La ora actuală, Golden State Warriors au 28-29 la general și se situează pe locul 9 în sezonul regulat al ligii profesioniste nord-americane de baschet masculin – ediția 2020/21, în Conferința Vest. Californienii mai au 15 meciuri de jucat din sezonul regulat.