Stal Ostrow avansează în semifinalele campionatului din Polonia

Arged BMSlam Stal Ostrow, adversarul lui CSM CSU Oradea în semifinalele FIBA Europe Cup, s-a calificat în aceeași fază a campionatului național al Poloniei – ediția 2020/21. Amintita echipă a trecut de Start Lublin cu scorul general de 3-1.

Meciul 4 s-a desfășurat joi (08.04), la Lublin și s-a terminat cu scorul de 109-101. Partida a necesitat o repriză de prelungiri, scorul după 40 minute fiind de 91-91.

Trey Kell (foto) a totalizat 31 puncte, 8 recuperări, 8 pase decisive și 3 intercepții, iar Jakub Garbacz a adăugat 30 puncte, 7 recuperări pentru învingători. Mateusz Dziemba a replicat cu 21 puncte, iar Martin Laksa a adăugat 20 puncte pentru Lublin.

Reamintim că echipa din Lublin a evoluat în grupele Basketball Champions League pe parcursul acestui sezon competițional. În schimb, Ostrow este neînvinsă în actuala campanie FIBA Europe Cup!

În semifinale, Stal Ostrow se duelează cu Legia Varșovia. În cealaltă confruntare, Zielona Gora întâlnește pe Slask Wrocklaw.