Selecționatele României participă la Turneul YDF U15, la Ploiești

Sala Olimpia din Ploiești și Sala Sporturilor Blejoi vor găzdui meciurile din cadrul turneului internațional YDF, adresat categoriilor U15. Tinerii jucători vor participa la evenimentul organizat de Federația Română de Baschet, în județul Prahova, în perioada 28-31 mai.

Ca și la acțiunile precedente YDF din acest an, România va întâlni selecționatele similare ale Turciei, Bulgariei, Macedoniei de Nord și Kosovo.

Lotul masculin arată astfel: Mihnea Danau (CSS Tg. Jiu), Petru VOICULESCU (Dan Dacian Bucuresti), Luca PAUNA (Dan Dacian Bucuresti), Codrut DINU (CSM Ploiesti), David BRAILESCU (Academia Phoenix Galati), Matei SORODOC (Academia Phoenix Galati), Matei ROSU (Leii Bucuresti), Alexandru DIMOV (CSM Ploiesti), Serban HORGA (SCM OHMA Timisoara), Alexis PATRICK (U BT Cluj-Napoca), Rares MOVILEANU (CSM Ploiesti), Ianis DOMOCOS (U BT Cluj-Napoca), Matei AMARIEI (U BT Cluj-Napoca), Tudor DUMITRESCU (CNAV Bucuresti), David KARSAI (Antrenor principal), Ionel IVAN (Antrenor secund).

Programul vulturilor:

VS Kosovo (28.05, ora 21:00)

VS Turcia (29.05, ora 20:00)

VS Macedonia de Nord (30.05, ora 20:00)

VS Bulgaria (31.05, ora 15:00)

Fetele se vor prezenta la această acțiune cu următorul lot: Raisa SIMION (Familia Schio, Italia), Ana MANEA (Dan Dacian Bucuresti), Marta CARMACIU (Dan Dacian Bucuresti), Alexia DINU (Dan Dacian Bucuresti), Ioana SAVU (CSU Ploiesti), Anamaria MARUNTELU (Sportul Studentesc Bucuresti), Stefania CONSTANTINESCU (Olimpia Bucuresti), Ilinca  GUNGOR (Olimpia Bucuresti), Petra MATEI (Olimpia Bucuresti), Ariana MOLDOVAN (Crisul Oradea), Ingrid JURCAN (Crisul Oradea), Maria CRETU (Sportul Studentesc), Florina PORA (Antrenor principal), Daniel Anica (Antrenor secund).

Iată și programul meciurilor:

VS Kosovo (28.05, ora 19:00)

VS Turcia (29.05, ora 18:00)

VS Macedonia de Nord (30.05, ora 18:00)

VS Bulgaria (31.05, ora 13:00)

Meciurile vor fi transmise pe canalul Youtube al Federației Române de Baschet (FRB TV).