SCM U Craiova revine în sfertul decisiv și învinge CSM Târgu Jiu

SCM U Craiova a învins CSM Târgu Jiu, scor 89-75, în ultimul meci al etapei a 8-a din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2022/23. Meciul a avut loc duminică (04.12).

Duelul oltenesc a fost tranșat în secvența decisivă. Echipa antrenată de Vitaly Stepanovski a reușit un parțial de 32-13 în ultimele zece minute de joc după ce gorjenii au opus o puternică rezistență în primele 30 minute de joc. De altfel, Târgu Jiu a condus cu șapte puncte în debutul sfertului 4, după care Craiova a trecut în control.

Dimitrije Nikolic a totalizat 33 puncte, Cortez Edwards a adăugat 15 puncte, 4 pase decisive, Demonte Flannigan a terminat cu 15 puncte, 4 recuperări, iar Giordan Watson a avut 10 puncte, 13 pase decisive pentru SCM U Craiova. În replică, Thomas Kottas a totalizat 20 puncte, 9 recuperări, alți trei jucători având peste zece puncte marcate pentru CSM Târgu Jiu.

În urma acestui rezultat, SCM U Craiova are 3-4 la general. În schimb, CSM Târgu Jiu este la 0-7.