SCM U Craiova învinge Steaua București în finala Cupei Craiova

SCM U Craiova a triumfat în finala Cupei Craiova 2019. Oltenii au învins Steaua București, scor 94-87, în meciul desfășurat duminică (29.09).

S-au consemnat 11 schimbări la conducvere și șase egalități. Totuși, Craiova a avut inițiativa preț de peste 34 minute de joc. Scorul pe sferturi: 27-26, 28-20, 23-24, 16-17.

Oltenii au beneficiat de 20 puncte din partea lui Tyler Laser. Acesta a fost secondat de Porter Troupe – 16 puncte, 5 pase decisive, 3 intercepții, Bogdan Țîbîrnă și Russel Byrd – câte 14 puncte fiecare, Omari Gudul – 11 puncte, respectiv Maksym Stoyanov și Monyea Pratt – câte 8 puncte fiecare, cel din urmă adăugând 9 pase decisive. A mai punctat Dragoș Diculescu – 3 puncte.

În replică, Keith Clanton a avut 20 puncte, 12 recuperări, Strahinja Jovanovic a adăugat 20 puncte, Andrei Mandache a izbutit 13 puncte, 4 intercepții, iar Radu Vîrnă a terminat cu 10 puncte pentru Steaua. Radosav Spasojevic a contribuit cu 7 puncte, Dani Mâinea a avut 6 puncte, Will Davis a bifat 5 puncte, iar Mihai Gavrilă, Ronnie Harrell și Radu Hărănguș au înscris câte 2 puncte pentru militari.

Craiova a evoluat în formulă completă. În schimb, Stelei i-a lipsit Karlo Vragovic. Acesta a absentat și la primul meci de la acest turneu, câștigat de bucureșteni în fața rivalei, Dinamo Știința.