SCM Timișoara se impune în duelul cu CSM Miercurea Ciuc

SCM Timișoara a repurtat un succes convingător în partida cu CSM Miercurea Ciuc, în cadrul turneului 12 din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2020/21. Partida desfășurată la Sala Constantin Jude din Timișoara s-a încheiat cu scorul de 93-76.

Partida a fost controlată de alb-violeți. Aceștia au construit un avantaj consistent pe tot parcursul primelor 30 minute de joc. La prima pauză scorul era de 21-13, la jumătatea partidei a fost de 49-33, iar la intrarea în secvența decisivă era 76-51. Ultimul act a consemnat o ușoară revenire a harghitenilor fără a pune în dificultate echipa lui Dragan Petricevic.

Sherwood Brown a totalizat 21 puncte, 12 recuperări, 2 intercepții, Laci Lazar a contabilizat 20 puncte, 6 recuperări, 2 capace, Nikola Pesakovic a adăugat 16 puncte, iar Nikola Gajic a izbutit 14 puncte, 7 recuperări pentru SCM Timișoara.

În replică, Vlad Corpodean a totalizat 19 puncte, 7 recuperări, Octavian Șerbănescu a adăugat 18 puncte, 6 recuperări, Emanual Shepherd a terminat cu 15 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, iar Brandon Alston a izbutit 14 puncte, 4 intercepții pentru CSM Miercurea Ciuc.

SCM Timișoara are 11-10 la general după această victorie. În schimb, CSM Miercurea Ciuc a ajuns la 2-22.