SCM Ohma Timișoara se impune în duelul cu CSM Miercurea Ciuc

SCM Ohma Timișoara învins CSM VSKC Miercurea Ciuc, scor 107-75, într-un meci desfășurat joi (28.04). Partida contează pentru ultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22.

Leii din Banat s-au dezlănțuit de la început, marcând 35 puncte în primul sfert. La jumătatea partidei, Timișoara avea 64 puncte marcate și un avantaj de 28 puncte. Repriza secundă a fost mai echilibrată, dar situația nu s-a mai schimbat.

Învingătorii au avut un număr dublu de reușite de pe semicerc și au terminat cu procentaje superioare la aruncări, au controlat lupta la recuperare și au avut mai multe pase decisive. Bănățenii au avut patru vizite la linia de pedeapsă, în timp ce harghitenii au avut 20 aruncări libere.

Adam Mirkovic a totalizat 19 puncte, 5 pase decisive, Darion Strong a adăugat 16 puncte, Nikoka Gajic a încheiat cu 16 puncte, iar Robert Schipor a bifat 13 puncte pentru învingători. În replică, Mihajlo Bogdanovic a reușit 30 puncte, 6 pase decisive, iar Basti Ionescu a adăugat 15 puncte pentru harghiteni.

SCM Ohma Timișoara a avut 18-12 la general și se va clasa pe locul al 6-lea la încheierea sezonului regulat. Bănățenii vor juca în playoff cu ocupanta locului 3. În schimb, CSM VSKC Miercurea Ciuc a terminat sezonul cu 5-25, pe ultimul loc al Ligii Naționale de baschet masculin.