Sabrina Ionescu dorește să joace în afara SUA pe parcursul sezonului 2020/21

Sabrina Ionescu, sportiva – cu origini românești – de mare perspectivă a baschetului american feminin, ținește o participare în baschetul profesionist internațional în sezonul competițional 2020/21. Ea intenționează să joace în afara SUA pentru a dobândi experiență în jocul de baschet feminin la nivel profesionist.

Ionescu a jucat doar trei meciuri în sezonul de debut din WNBA, suferind o gravă accidentare la gleznă. Aceasta a ținut-o departe de teren pentru tot restul campaniei 2020. Ea fusese aleasă cu prima opțiune în WNBA Draft 2020 de către New York Liberty, grupare la care este și legitimată.

Reamintim că Sabrina Ionescu a avut o carieră de excepție în baschetul universitar. Ea a evoluat pentru Oregon Ducks, fiind recompensată cu toate trofeele individuale existente în prima divizie a baschetului universitar feminin.

Într-o videoconferință, Sabrina a declarat că este tentată de baschetul internațional pentru că are nevoie să joace. Ea nu intenționează să semneze un contract în străinătate pentru a-și rotunji neapărat veniturile, cât pentru a putea juca după ce s-a accidentat pe 31 iulie anul curent. Ionescu a început antrenamentele după ce a suferit o entorsă de gleznă de gradul 3 (ruperea completă a ligamentului), dar aceastea se desfășoară fără contact.

Iată ce a declarat Sabrina:

„Parțial, lipsa antrenamentului cu contact are legătură cu COVID-19, pentru că nu încerc să găsesc oameni la întâmplare la sala de sport împotriva cărora să joc. Am făcut Yoga azi dimineață la ora 7, Yoga și Pilates. Am făcut niște cardio, mi-am ridicat, am de gând să fac antrenamente de baschet și recuperare specifică acestei discipline. Așa că am într-adevăr o zi foarte plină.

Nu aș merge să joc neapărat pentru bani. Aș merge câteva luni pentru a mă întoarce la baschet, să experimentez și să joc împotriva altor jucători. Este foarte ușor să te antrenezi singur și este complet diferit să joci 5 la 5, să ai arbitri și tot ce ține propriu zis de un meci.

Există câteva echipe cu care am fost în contact înainte de începerea sezonului WNBA. Așa că voi vorbi în continuare cu reprezentanții acestor cluburi pentru a vedea în ce măsură mă pot alătura uneia în cursul sezonului.”

De notat că numeroase jucătoare de top în baschetul feminin aleg să joace vara în WNBA, iar în celelalte anotimpuri să evolueze în Europa sau Australia.

Rămâne de văzut unde și când va semnat Sabrina. Ea va juca pentru New York Liberty în sezonul competițional 2021 din WNBA. Acesta ar urma să demareze în luna mai-iunie a anului următor.