Prestații remarcabile pentru Gajovic, Măciucă, Brown și Mirkovic

Goran Gajovic, respectiv Sherwood Brown au reușit cele mai bune prestații stagionale la confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești și SCM Timișoara. Meciul desfășurat sâmbătă (30.11) s-a încheiat cu scorul de 96-99.

Titularizat la poziția 3, Gajovic a avut 32 minute de joc, perioadă în care a contribuit cu 18 puncte, record personal stagional egalat. Muntenegreanul a avut 4/6 la două puncte, 2/3 la trei puncte și 4/4 la linia de pedeapsă. Gajo a stabilit un record stagional personal cu 11 recuperări și un altul cu 5 recuperări ofensive. A adăugat 3 intercepții, 2 pase decisive și un capac pentru 30 la eficiență și 11 la +/-. Goran a stabilit primul double-double stagional.

De cealaltă parte, Brown a fost titularizat la poziția 2. El a bifat aproape 35 minute de joc și a contribuit cu 20 puncte, un record personal stagional. Americanul a avut 5/7 la două puncte, 2/6 la trei puncte și 4/4 la linia de pedeapsă. A adăugat 10 recuperări, un nou record personal stagional. Sherwood a avut 3 intercepții, 2 pase decisive și un capac pentru 26 la eficiență cu 6 la +/-. Brown a bifat primul double-double stagional.

Un aport consistent a avut Adam Mirkovic. Jucătorul ex-iugoslav aflat la primul sezon în România a marcat primele zece puncte din sfertul decisiv al amintitului meci. În 28 minute pe parchet, Mirkovic a totalizat 16 puncte, cu 5/6 din acțiune și 5/5 la linia de pedeapsă, 5 recuperări și 2 capace pentru 23 la eficiență. A fost al 2-lea meci consecutiv cu peste 20 la eficiență în campionat pentru acest jucător.

Pe de altă parte, se impune să remarcăm aportul lui Mihai Măciucă. Acesta a reușit recorduri personale stagionale cu 5 pase decisive și 4 recuperări. Este al 2-lea meci consecutiv în care Măciucă atinge borna 10 la eficiență. Extrema în vârstă de doar 19 ani a Piteștiului a fost cel mai bun pasator al echipei sale în acest meci. De asemenea, a terminat cu 13 la +/-, fiind liderul echipei sale și la acest capitol statistic.