Phoenix Suns vor juca finala NBA după zece sezoane în care nu s-au calificat nici măcar în playoff

Phoenix Suns au avansat în finala NBA 2021. Gruparea din Arizona a câștigat Meciul 6 al seriei cu Los Angeles Clippers, scor 130-103. Partida a fost transmisă în direct pe Telekom Sport 1, în cursul nopții de miercuri spre joi.

Jocul a fost controlat de oaspeți. Aceștia au câștigat fiecare secvențe de joc, incluzând un parțial de 33-20 în ultimele 12 minute de joc efectiv. De altfel, Phoenix a câștigat fiecare sfert al acestui meci.

Chris Paul a totalizat 41 puncte, 8 pase decisive și 3 intercepții în 35 minute de joc, la una dintre cele mai bune prestații individuale ale carierei sale. Experimentatul fundaș al lui Suns a terminat cu 16/24 la aruncările din acțiune, incluzând 7/8 la semicerc, având doar trei vizite la linia de pedeapsă.

Devin Booker a adăugat 22 puncte, cu 10/26 la aruncări, 7 recuperări și 4 pase decisive, iar Jae Browder a terminat cu 19 puncte. În fine, DeAndre Ayton a contabilizat 16 puncte, 17 recuperări pentru Phoenix.

Marcus Morris a replicat cu 26 puncte, 9 recuperări, Paul George a adăugat 21 puncte, 9 recuperări, alți trei jucători de la Clippers având peste zece puncte marcate. LA a jucat și de această dată fără Kawhi Leonard. El a absentat întreaga serie.

Scorul general a fost de 4-2.

Phoenix Suns se califică în finala NBA pentru a 3-a oară. Anterior a jucat-o în 1976 și 1993, pierzând de fiecare dată cu scorul general de 4-2. De notat că între 2011 și 2020 inclusiv, adică timp de zece sezoane în succesiune, Suns nu s-au calificat în playoff-ul NBA!

În finala NBA 2021, Phoenix Suns se vor duela cu câștigătoarea dintre Milwaukee Bucks și Atlanta Hawks. La ora actuală scorul general este de 2-2.