Partizan Belgrad câștigă Meciul 3 al finalei în Liga Adriatică

Partizan Belgrad a învins Steaua Roșie, scor 70-67, în Meciul 3 al finalei Ligii Adriatice 2022. Partida a avut loc miercuri (01.06), la Pionir.

Formația antrenată de Zeljko Obradovic a revenit de la un deficit de opt puncte, consemnat în minutul 32 al partidei. Partizan a terminat partida cu un parțial de 21-10.

Kevin Punter a înscris un coș de trei puncte după intrarea în ultimul minut al timpului regulamentar pentru a aduce formația gazdă definitiv la conducere. De altfel, Steaua Roșie nu a marcat în ultimele 100 secunde ale timpului regulamentar, interval de timp în care Partizan a pus șapte puncte pe tabela de marcaj.

Punter a contabilizat 22 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, iar Aleksa Avramovic a adăugat 14 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Ognjen Dobric a reușit 20 puncte pentru Steaua Roșie.

Scorul general a devenit 2-1 în favoarea lui Steaua Roșie Belgrad. Meciul 4 are loc vineri (03.06), ora 19:30, Partizan fiind gazdă și de această dată. Meciul 5, dacă va fi necesar, se desfășoară luni (06.06), ora 21:00, în Pionir, dar cu Steaua Roșie din postură de echipă gazdă.

Câștigătoarea Ligii Adriatice primește drept de participare în Euroliga masculină – ediția 2022/23.