Parțiale de 20-3 și 20-0 aduc un avantaj de 11 puncte lui CSM CSU Oradea în perspectiva manșei a 2-a cu SCM U Craiova

Ultimul meci de baschet al anului 2019 în România a consemnat oscilații majore pe tabela de marcaj. CSM CSU Oradea a învins SCM U Craiova, scor 83-72, în prima manșă a sferturilor de finală din Cupa României – ediția 2019/20. Oltenii s-au desprins la un maxim de 19 puncte, dar bihorenii au terminat prima repriză cu un parțial de 20-3, respectiv pe cea de-a 2-a cu unul de 20-0!

SCM U Craiova a dominat primele 16 minute ale acestei partide. Formația antrenată de Aco Todorov a fost mai inspirată și mai agresivă, lucru remarcabil în sala de la Oradea. Oltenii au înscris zece coșuri de trei puncte în primele 16 minute, desprinzându-se la 41-22 pe tabela de marcaj. Porter Troupe și Omari Gudul au găsit ținta de la mare distanță, apărarea orădeană fiind mai mereu luată prin surprindere.

Finalul reprizei a consemnat un boost în ceea ce privește nivelul de intensitate al gazdelor. Bihorenii au câștigat mai multe mingi în jumătatea adversă de teren, profitând și de faptul că Tyler Laser s-a aflat pe banca de rezerve cu trei greșeli personale. Astfel, Oradea a terminat repriza cu un parțial de 20-2 pentru a se apropia la două puncte, scor 44-42.

Oradea a început mai bine repriza secundă și a restabilit egalitatea de trei ori, după care a preluat pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj. Acest lucru s-a consemnat în minutul 23. Au urmat mai multe schimbări la conducere, însă Craiova a reușit un parțial de 14-4 în ultimele minute din sfertul 3 și primul minut din secvența a 4-a. Astfel, oltenii s-au desprins din nou, de această dată la nouă puncte, cu tot atâtea minute rămase de jucat.

CSM CSU Oradea – echipă ce a avut o rotație de opt jucători în ultimele 20 minute, șase străini și doi naturalizați – a înscris ultimele 20 puncte ale partidei. Pavle Reljic a dat tonul revenirii, în principal cu un nivel de agresivitate prin care transmis un mesaj tuturor celorlalți componenți ai echipei, pentru ca apoi Kris Richard și Dragan Zekovic să găsească ținta de la mare distanță. Cel din urmă a adus Oradea definitiv la conducere. Broussard și Valeika au adăugat puncte din spațiul de trei secunde, iar Sean Barnette a marcat ultimele patru puncte ale partidei, pe parcursul ultimului minut de joc efectiv.

Kris Richard a totalizat 18 puncte, Aaron Broussard și Nikola Markovic au avut câte 12 puncte, iar Dragan Zekovic a terminat cu 10 puncte pentru CSM CSU Oradea. În replică, Omari Gudul a reușit 20 puncte, Dragoș Diculescu a adăugat 13 puncte, iar Porter Troupe a încheiat cu 12 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări pentru SCM U Craiova.

Oradea a jucat fără Bobe Nicolescu, accidentat la unul dintre antrenamentele premergătoare partidei cu Craiova. Acesta a fost prezent la meci purtând o mască protectoare. De cealaltă parte, formația antrenată de Aco Todorov a avut șase jucători străini pe foaia de arbitraj însă bulgarul Nikolay Stoyanov nu a fost trimis în teren.

Este limpede că felul în care s-a terminat partida e departe de raportul real de forțe consemnat de-a lungul acestui meci. Astfel, Oradea va vebeficia de un avantaj de 11 puncte la startul meciului retur. Acesta se va desfășura pe 15 ianuarie 2020, la Craiova.