Olimpia Rapid București se califică în finala CN U16 feminin

Olimpia Rapid București a obținut calificarea în finală și la U16 feminin. După ce a câștigat titlul național la U18 feminin în urmă cu o săptămână, echipa din capitala României a avansat în ultimul act al întrecerii destinate generației 2005.

Sâmbătă (29.05), în semifinale, Olimpia Rapid a depășit pe Crișul BC U Oradea cu scorul de 59-48. Partida a fost controlată de bucureștence. Acestea s-au desprins încă din prima repriză, una încheiată cu scorul de 36-22. Orădencele au jucat mai bine după pauză și s-au apropiat pe tabela de marcaj, reușind să limiteze ofensiva echipei din capitală. Astfel, la intrarea în secvența a 4-a scorul era de 44-37 în favoarea Olimpiei.

Bihorencele au oferit o replică solidă în secvența decisivă, reușind să se apropie la o singură posesie cu trei minute înainte de final. A urmat un parțial de 8-0 pentru Olimpia, ecartul urcând la nouă puncte cu un minut rămas de disputat. Situația nu s-a mai schimbat până la încheierea partidei.

Maria Stănescu a reușit 25 puncte, 11 recuperări, 14 intercepții, 5 pase decisive, iar Mihaela Panait a adăugat 18 puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții și 2 capace pentru formația învingătoare. În replică, Anna Papp a totalizat 16 puncte, 6 intercepții, Lorena Milaș a adăugat 12 puncte, 10 recuperări, iar Arianna Ganea a terminat cu 10 puncte, 10 recuperări și 2 capace pentru Crișul BC U Oradea.

În finală, Olimpia Rapid București întâlnește pe Dan Dacian București. Cele două s-au confruntat deja de două ori în acest sezon competițional, victoriile fiind împărțite. În meciul pentru medalia de bronz, Crișul BC U Oradea va juca cu Sportul Studențesc.