Olimpia Milano obține o nouă victorie în Euroligă

AX Olimpia Milano a obținut a 3-a victorie din tot atâtea partide disputate în Euroliga masculină – ediția 2021/22. Italienii au controlat cu autoritate prima repriză a partidei găzduite marți (12.10), în compania lui Maccabi Tel-Aviv.

Rezultatul final a fost de 83-72. Jocul a demarat în nota de dominare a lombarzilor. Aceștia au reușit două secvențe la indigo, desprinzându-se la 52-30 după 20 minute de joc efectiv. Repriza secundă a consemnat revirimentul israelienilor, dar aceștia nu au putut emite pretenții la victorie.

Devon Hall (foto) a totalizat 17 puncte, Dinos Mitoglou a adăugat 16 puncte, 6 recuperări, iar Malcolm Delaney a încheiat cu 10 puncte, 4 pase decisive pentru învingători. În replică, Derrick Williams a reușit 19 puncte, James Nunnally a adăugat 16 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, iar Jalen Reynolds a terminat cu 13 puncte, 5 recuperări pentru Maccabi.

În urma acestui rezultat, Milano are 3-0 la general. În schimb, Maccabi a ajuns la 1-2.

Celelalte rezultate de marți (12.10), în Euroligă:

• LDLC Asvel Villeurbane (3-0) vs Anadolu Efes Istanbul (0-3), scor 75-73
  • CSKA Moscova (2-1) vs Zenit St. Petersburg (2-1), scor 77-67
  • Unics Kazan (1-2) vs Bayern Munchen (0-3), scor 73-70
  • Alba Berlin (1-2) vs Fenerbahce Istanbul (1-2), scor 84-70
  • Baskonia (1-2) vs Panathinaikos Atena (1-2), scor 81-79

Miercuri (13.10) se dispută ultimele trei meciuri ale etapei a 3-a. Iată programul:

• Steaua Roșie Belgrad (1-1) vs Zalgiris Kaunas (0-2) – ora 20:00
  • Real Madrid (1-1) vs AS Monaco (2-0) – ora 21:45
  • FC Barcelona (2-0) vs Olympiacos Pireu (2-0) – ora 22:00