Olimpia Milano câștigă pe terenul lui Virtus Bologna în duelul echipelor cu cele mai mari bugete din Italia

AX Olimpia Milano a triumfat în mult așteptata confruntare cu Virtus Bologna din sezonul regulat al Lega Basket Serie A – ediția 2020/21. Meciul din cadrul etapei a 13-a s-a desfășurat la Bologna, duminică (27.12) și s-a terminat cu scorul de 73-68.

Primul act a revenit lui Virtus la limită, însă Milano a reacționat în sfertul al 2-lea și a terminat repriza în avantaj, scor 46-38. După pauză, Bologna s-a apărat așa cum nu a reușit să o facă în prima jumătate și a anulat deficitul, scorul la intrarea în secvența decisivă fiind de 58-58. Ultimul act a fost sărac în realizări pe tabela de marcaj, gazdele având doar zece puncte marcate.

Învingătorii au avut procentaje superioare la aruncările din acțiune, lucru important în condițiile unui număr egal de recuperări și posesii pierdute.

Kevin Punter a totalizat 18 puncte, Shavon Shields și Zach LeDay au adăugat câte 16 puncte, iar Sergio Rodriguez a încheiat cu 10 puncte pentru Milano. De cealaltă parte, Vince Hunter, Milos Teodosic și Julian Gamble au avut câte 12 puncte pentru Bologna.

În urma acestui rezultat, AX Olimpia Milano ajunge la 11-1 și se menține în fruntea clasamentului din Italia. În schimb, Virtus Bologna ajunge la 7-5 și se situează pe locul al 4-lea.