Nu mai există echipe fără victorie în sezonul 2020/21 al NBA

Dacă ultima zi din anul 2020 a consemnat primul eșec al ultimei echipe neînvinse, ziua de deschidere a anului calendaristic 2021 a înregistrat prima victorie stagională pentru ultimele două echipe care nu gustaseră victoria în noua ediție a ligii profesioniste nord-americane de baschet masculin.

Detroit Pistons (1-4) au marcat ultimele opt puncte ale confruntării cu Boston Celtics (3-3) pentru a se impune cu scorul de 96-88. Verzii nu au punctat pe parcursul ultimelor 4 minute de joc efectiv. Jerami Grant a înscris patru puncte, după care Derrick Rose a adus definitiv la conducere pe Pistons. Rezultatul final a fost stabilit de Mason Plumlee, de la linia de pedeapsă. Grant a totalizat 24 puncte pentru învingători. În replică, Jayson Tatum a reușit 28 puncte, 6 recuperări pentru Celtics.

Washington Wizards (1-5) s-au impus pe terenul Minnesotei Timberwolves (2-3), scor 130-109. Sfertul al 3-lea a consemnat un parțial de 40-14 în favoarea echipei din capitala Statelor Unite ale Americii. Bradley Beal a totalizat 31 puncte, 7 pase decisive, în absența lui Russell Westbrook, pentru învingători. Malik Beasley a replicat cu 21 puncte pentru Wolves.

• Golden State Warriors (2-3) vs Portland TrailBlazers (3-2), scor 98-123

Șase meciuri sunt programate pentru 2 ianuarie 2021. Primul dintre acestea opune pe Houston Rockets și Sacramento Kings, cu începere de la miezul nopții de sâmbătă spre duminică. Acest duel este transmis în direct pe Telekom Sport. Toate meciurile sunt disponibile pe platforma NBA League Pass (contra cost).