Noua echipă a lui Porter Troupe și Mambi Diawara preia șefia clasamentului în Finlanda

Helsinki Seagulls au preluat șefia clasamentului în primul eșalon baschetbalistic al Finlandei. Echipa la care evoluează Porter Troupe și Mambi Diawara a învins pe terenul lui Tampere Pyrinto, scor 100-79.

Partida s-a desfășurat vineri (30.10). Prima repriză a revenit celor de la Tampere. Aceștia s-au desprins la 50-40 pe parcursul primelor 20 minute de joc efectiv. Situația s-a schimbat radical după pauză, Helsinki realizând un parțial de 31-7 în secvența a 3-a. Ultimul act a revenit tot oaspeților, aceștia marcând 60 puncte în ultimele 20 minute de joc, perioadă în care Pyrinto a replicat cu doar 29.

Porter Troupe a jucat 18 minute de joc, perioadă în care a totalizat 6 puncte (2/7 din acțiune), 2 pase decisive pentru 3 la eficiență și 16 la +/-. În schimb, Mambi Diawara a jucat doar opt minute, perioadă în care a reușit 12 puncte (2/6 din acțiune, 7/7 la linia de pedeapsă), 2 pase decisive, o recuperare, o intercepție pentru 12 la eficiență.

Kendale McCullum a totalizat 19 puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive, iar Antti Kanervo a adăugat 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive pentru învingători. Marcus Lewis a replicat cu 19 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive, iar Brady Skeens a adăugat 17 puncte (8/8 din acțiune) și 12 recuperări pentru Tampere.

În urma acestui rezultat, Helsinki Seagulls au 5-0 la general. În schimb, Tampere Pyrinto au 4-1.